- Як сонячний колектор гріє воду взимку
- Як працює «сонячний» колектор
- «Сонячне» обладнання по «теплому» кредиту
- «Сонячне» обладнання можна встановити і в багатоповерхівці
Житель приватного сектора Сергій вирішив замінити свій бойлер, який «тягне» третину від енергоспоживання всього будинку, обладнанням, яке використовує енергію сонця. Причому воно нагріває воду не тільки в сонячні весняно-літні дні, а й взимку. Як працює така гелиосистема? Скільки вдасться заощадити, і коли окупляться інвестиції? «Телеграф» відправився в гості до господаря сонячного колектора, щоб разом з ним протестувати альтернативне джерело підігріву води.
Новомодне обладнання змонтовано на даху приватного будинку. Вакуумний колектор отримує «сонячні ванни», а потім система перетворює енергію сонця в тепло. Воно нагріває воду в баку до заданої температури - система регулюється автоматикою. Зараз за рахунок сонця кременчужанин щодня отримує до 200 літрів гарячої води. Але цей обсяг не лімітований: можна спроектувати систему під свої потреби - і на 50, і на 100, на 300 і більше літрів.
- До цього у мене стояв електричний 2-кіловатний бойлер, який постійно працював на постачання будинку гарячою водою. Він тягнув близько третини від загального місячного енергоспоживання, - ділиться з нами кременчужанин. - Буквально кілька тижнів тому я встановив сонячний колектор, який замінив бойлер. Зараз я тестую цю систему. Вода в системі нагрівається до 45-72 градусів. Помітили, що 150 літрів нам з дружиною вистачає, поки в гості не приїжджають діти. Зараз думаємо підключити до системи додатковий резервуар. Навесні-влітку сонячного світла напевно вистачить для підігріву води, щоб не включати електропідігрів. Думаю, за рахунок економії електроенергії нам вдасться окупити вкладення протягом 4-5 років.
Якщо на вулиці похмура погода, дощ і холод, воду просто догріває електрикою. Для цього в баку встановлений тен, який можна підключити в будь-який момент. Але так як навіть в похмуру погоду сонячний колектор нагріває воду до 30-40 градусів, для підігріву води до 60-ти знадобиться менше електрики, ніж гріти холодну воду з-під крана. За принципом часткового нагріву води ця система буде працювати і взимку. Сергій обіцяє нам розповісти, як сонячний колектор покаже себе в морози. І по закінченню наступного опалювального сезону ми напишемо, наскільки виправдалися прогнози, і скільки в цілому склала реальна економія.
Як сонячний колектор гріє воду взимку
Детальніше про роботу сонячного вакуумного колектора ми розпитали Дмитра Левченко, фахівця з альтернативних джерел тепла і енергетиці.
- До якої температури підігрівається вода за допомогою геліосистеми?
- Це залежить від побажань замовника. Європейський стандарт - 60 градусів. Але в Україні зазвичай її просять відрегулювати до 70-80 градусів. Встановлювати нагрів води до більш високих температур небезпечно: це вже практично окріп, яким можна обпектися.
- Є таких систем взимку, коли на вулиці «мінус»?
- ККД такої геліосистеми в холодну пору року, безумовно, знизиться. Але, тим не менш, вона працює і при мінливій хмарності, і при мінусовій температурі. Наприклад, в сонячний день навіть при -10 градусах вода нагрівається до +35 градусів. Тобто, нам залишається догреть її до потрібних +60 градусів за допомогою дублюючого джерела. Це може бути електричний тен або будь-яке джерело гарантованого тепла, що працює на газі або твердому паливі. Це в будь-якому випадку економніше, ніж нагрівати холодну воду, що ллється з-під крана. В цілому, 70% споживання гарячої води можливо від енергії сонця, інші 30% - за рахунок підігріву води іншими джерелами тепла.
- Зорієнтуйте, як правильно розрахувати витрати гарячої води для приватного будинку?
- В середньому, 1 людина споживає на добу 50 л гарячої води. Але це якщо ми говоримо про користування душем. Наприклад, 200 літрів гарячої - це, по суті одна набрана ванна гарячої води. Тому, перед установкою системи вивчається питання розбору води: скільки людина живе в будинку, користуються вони ванній чи ні. Мінімально можна встановити систему на 50 літрів. Верхня межа не лімітований, залежить від потреб замовника.
- Який період окупності такої системи з вакуумним сонячним колектором?
- Чим більше витрата гарячої води, тим швидше окупляться інвестиції. Так, в пансіонаті, де розбір води близько тонни на місяць, термін окупності до року. А для побутових користувачів, в середньому, близько 5-8 років.
Як працює «сонячний» колектор
Геліосистема складається з:
Вакуумного колектора (1), повітрявідводчика (3), одноконтурной сонячної станції з регулятором і насосом (4), бака-накопичувача (5), розширювального бака для геліосистеми (6), термостатичного змішувача (7), рідини для системи (10), контролера (9), а також комплекту кріплень і з'єднувача колекторів (2, 8).
Колектор монтують на похилу покрівлю (35-60 градусів), оптимальний варіант - установка з південного боку.
- Колектор віддає тепло в бак непрямого нагріву. По суті, це бойлер, в якому нагрівальним елементом виступає змійовик, - пояснює Дмитро Левченко. - Усередині нього тече етиленгліколь - рідина, що не, спеціально розроблена для геліосистем. Також в системі встановлений контролер, який знімає показання температури і управляє насосом. Як тільки температура в баці знижується нижче заданих параметрів, автоматично включається циркуляційний насос. Після досягнення заданої температури насос відключається, і система входить в режим стагнації.
$ 2500.
- вартість устаткування, що дає 200 л гарячої води в день (температура - + 60-80 градусів, в залежності від побажань).
В тему:
«Сонячне» обладнання по «теплому» кредиту
Таке обладнання потрапляє під програму «Теплих кредитів» - держава компенсує 35% витрат. Правда, компенсація стосується вартості тільки самого обладнання: за монтажні роботи ви платите самі. Сергій розповідає, що загальна вартість геліосистеми з монтажними роботами - близько 66 тис грн. Банк видав кредит в розмірі близько 45 тис грн. З них держава компенсувала 35% від суми кредиту - це 14 тис.грн. Частину, що залишилася кредиту можна виплачувати протягом 3 років або погасити його достроково.
10,6 тис грн
- економія, отримана завдяки оформленню «теплого кредиту» (погашеного достроково, з урахуванням початкового внеску і різних комісій)
«Сонячне» обладнання можна встановити і в багатоповерхівці
- Де можлива установка таких систем?
- Це можуть бути як приватні будинки, так і більш великі об'єкти. Наприклад, гуртожиток, пансіонат, дитячий сад. Такі системи активно встановлюють не тільки на півдні, але і в більш північних широтах, наприклад, Австрії та Німеччини. У нашій країні жителі західного регіону більше знайомі з європейським досвідом використання таких систем.
- Чи можлива установка геліосистеми в багатоповерхівці?
- Так, можлива. Ми плануємо через 1-2 місяці експериментально запустити першу таку систему в Кременчуці. Сонячний колектор буде кріпитися до нижньої частини балкона, а бак, розрахований на 150 літрів води, контролер і насосну групу розташуємо всередині квартири. Але реалізація такої системи можлива в тому випадку, коли балкон виходить на південну сторону. І, звичайно, це зажадає узгодження проекту з різними службами.
- Чи може така система використовуватися для опалення будинку?
- Так, але за умови, що є альтернативне джерело гарантованого нагріву: тепловий насос, твердопаливний, електричний або газовий котел. І також потрібно враховувати, що надлишки цієї енергії влітку доведеться утилізувати. Наприклад, нагрівати за допомогою геліосистеми воду в басейні. Або ж спочатку проектувати систему опалення та гарячого водопостачання в парі - геотермальний тепловий насос і вакуумний колектор.
Скільки вдасться заощадити, і коли окупляться інвестиції?
До якої температури підігрівається вода за допомогою геліосистеми?
Є таких систем взимку, коли на вулиці «мінус»?
Зорієнтуйте, як правильно розрахувати витрати гарячої води для приватного будинку?
Який період окупності такої системи з вакуумним сонячним колектором?
Чи можлива установка геліосистеми в багатоповерхівці?
Чи може така система використовуватися для опалення будинку?