Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год - Техно - Радянську малолітражку копіювали з "Фіата", а движок був, як у військовій амфібії | СЬОГОДНІ

  1. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  2. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  3. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  4. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  5. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  6. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  7. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  8. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  9. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год
  10. Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Наша сеть партнеров Banwar

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Вічно молодий "горбатий". З "Запорожців" роблять лімузини і ганяють 160 км / год

Оспіваний в анекдотах "горбатий" святкує свій півстолітній ювілей. Він з'явився на світ завдяки Микиті Хрущову: генсек вирішив обігнати США за кількістю машин на душу населення. До того ж в 1956 році був знятий з виробництва "Москвич-401", і громадяни СРСР завалили автомобільні і мотоциклетні заводи листами з проханнями побудувати недорогий народний автомобіль. Так народився перший в світі "Запорожець": дешевий (приблизно 22 середні радянські зарплати - см. Графіком), високопроходімий, з міцним кузовом, але володів цілим рядом недоліків: тісним салоном, крихітним багажником, гучним, перегрівається влітку і погано заводиться взимку двигуном. А ще у "горбатого" частенько відкривалися на ходу двері, через що машинка могла повністю втратити керування. У експортного варіанту моделі був радіоприймач і попільничка.

Перший. Випробувальний ЗАЗ-965. Фото І. Пап

ЯК "ФІАТ". Прототипом ЗАЗ-965 був італійський "Фіат". Перші розробки "горбатого" велися на Московському заводі малолітражних автомобілів (МЗМА, він же АЗЛК, в 2006 був ліквідований). Через високу завантаження виробництво нового авто було вирішено перенести в інше місто. "За право випускати малолітражку боролися Київ, Біла Церква, Дніпропетровськ, але перемогло Запоріжжя. Базою став завод" Комунар ", який займався випуском сільськогосподарських машин", - згадує екс-директор ЗАЗ Степан Кравчун, який почав працювати на заводі помічником слюсаря за рік до початку випуску "горбатих" - з 1959 року, а в 1983 році став його директором.

На огляді. Все в "горбатому" було в новинку. Фото І. Пап

ЧЕРГА. За словами Кравчун, він хотів купити собі перший ЗАЗ-965, але до нього так і не дійшла черга. "Отримати автомобіль в ті часи було непросто. Наприклад, по області була загальна черга, коли вона підходила, людина могла купити машину. Частково їх розподіляли по підприємствах. У ЗАЗ був пріоритет - наші співробітники отримували автомобілі з числа надпланових, кому їх видавати вирішували дирекція і профком. Отримували, як правило, передовики виробництва, активісти. Мені свого часу так дістався ЗАЗ-966 в 1968 році, тоді я був заступником начальника цеху. Але їздити доводилося не раз і на "горбатому" - його купив мій друг. Ми з ним їздили за місто, на о ОТУ, він давав мені іноді покерувати ".

У цеху. Процес народження першого ЗАЗ. Фото І. Пап

Консервна банка. Кравчун вважає, що Микита Хрущов допустив величезну помилку, назвавши "Запорожець" консервною банкою. "У підсумку всі сили були кинуті на 966-ю модель. ЗАЗ-965 був поставлений на виробництво, але завод, так і не вийшовши на проектні потужності, змушений був переорієнтуватися на випуск наступної моделі - ЗАЗ-966 (в народі відомий як" Вухатий ". - Авт.). у підсумку" горбатих "стали збирати менше і припинили в 1969 році. А дарма. Це був дуже вдалий автомобіль - добре підібрані параметри несучих деталей, ребер жорсткості, міцний підлогу, незалежна задня підвіска, торсіонна передня підвіска. .. ".

Степан Кравчун пропрацював на ЗАЗ 37 років: від слюсаря до директора

ДВИГУН "У багажнику". Силова установка доставила конструкторам найбільше клопоту. На "Фіат" движок стоїть попереду і охолоджується водою. Для "Запорожця" був використаний двигун, спочатку призначений для військових амфібій - легких десантних машин. Завдяки цьому у машини була хороша прохідність, але дуже гучний салон (військових рівень шуму, ясна річ, не цікавив). Розміщувати двигун ззаду було вирішено тому, що при його потужності він повинен був розташовуватися якомога ближче до ведучих коліс. "Горб" у "Запорожця" виріс тому, що двигун був більше, ніж у "безгорбими" "Фіата" - довелося збільшувати обводи кузова. Легенда свідчить, що ціну перших "горбатих" "Запорожців" розрахували на ЗАЗ більш ніж півстоліття тому, виходячи з вартості ... горілки: 1000 пляшок, або 50 ящиків. Мовляв, тільки тоді машина буде дійсно доступною для народу.

Поміняв "МЕРСЕДЕС" НА "ЗАЗ"

Шанувальники 965-ї моделі "Запорожців" об'єднуються по всій країні. Найбільший і найстаріший клуб - у Львові. В "гаражі" заснованого 27 років тому "ЗАЗ-Козака" - 26 раритетних "жужика", щороку в "сімействі" додається по два-три новачка. Самому "літній" екземпляру - 49 років. У фан-клубу є свій статут, гімн, герб і прапор. У ньому зібралися люди різного віку і професій - лікарі, бізнесмени, журналісти, програмісти. Любов до "Запорожцю" вони пояснюють сентиментальністю і підтримкою вітчизняного виробника. Пишаються: це перший український автомобіль, перевірений часом.

РЕКОРД. "Горбатого" обожнюють діти, для яких шанувальники ретроавто влаштовують цікаві конкурси з призами. Якось в цю крихту влізли 26 дітлахів 5-13 років загальною вагою 973 кіло, побивши рекорд місткості в салоні "зазик". Любителі "жужика" пилинки з них здувають. Старожил львівського клубу, 81-річний Євген Бальва, запевняє, що за сорокове літо машина жодного разу його не підвела. А 55-річна Оксана Денис сіла за кермо "Запорожця" після "Мерса". "Просто" Мерседес "у мене вкрали, і я вирішила купити" горбатого ", який мені завжди подобався." Тепер навіть рада, що у мене вкрали "Мерс". Відчуваю себе комфортно в "Запорожці", і ні за що не проміняла б його на іномарку ", - говорить Оксана.

В ПІТЕР - НА СПОР. Незважаючи на пристойний вік і смішний вигляд, спритні "жужика" успішно "вдаряють" автопробігу по бездоріжжю, часто мотаються за кордон на виставки і зустрічі з іноземними "колегами" з клубів любителів ретроавтомобілів. За два тижні любителі "горбатих" проїхали близько чотирьох тисяч кілометрів і повернулися 29 липня. А в минулому році львів'яни зазнали свої раритети на дорозі до Санкт-Петербурга. Ідея покататися в місто на Неві прийшла під час візиту до Львова губернатора Петербургщіни Валентини Матвієнко, якій сподобалися місцеві "Запорожці". На що "козаки" обіцяли приїхати в гості, але Матвієнко засумнівалася, що на таких машинах можна так далеко доїхати. "Фактично вона кинула нам виклик, і ми вирушили в Пітер, щоб показати, на що здатні наші" зазик ", - посміхаються любителі" горбатих "зі Львова.

ПОТУЖНИЙ перчик. У київському клубі власників "запорожців" - близько півсотні членів. Зараз клуб, за словами його президента Олександра Оверченко, не надто активний: "Багато старожили відійшли від справ," горбатих "" на увазі "в Києві залишилося близько 15, і ще з п'ят в області. До речі, в київському клубі є" горбатий " - чемпіон по звуку. ЗАЗ-965 "Перчик" двічі брав призові місця на великих конкурсах автозвуку. Господар "Перчика" 42-річний Олег Сивенко каже, що динаміки в його машині вітчизняні, українські, а магнітола - Sony. "за машину пропонували $ 4 тис. на початку 2000-х, але я не продав. І зараз не хочу ".

Паля: ЛИМУЗИН З ТРЬОХ "горбатого"

"Лімурожец". Всередині є холодильник і мобільний

53-річний викладач Сергій Кравченко з міста Мала Виска Кіровоградської області, який усе життя займався реставрацією старих авто, зібрав свій ЗАЗ-лімузин. На роботу пішло два роки і три "Горбатих". "У мого" лима "всі запчастини рідні, від ЗАЗ-965, правда, двигун посилений, щоб більшу машину можна було розігнати до 80 км / год при витраті бензину до 7 л на 100 км. Змінив обробку салону - сидіння оббиті червоним велюром, холодильник є, бар, мобілку встановив, ті які на початку 90-х були.

Коли "лімурожец" Кравченко побачив світло, до майстра просто посипалися замовлення на незвичайні авто, але погоджується на роботу він рідко. "Замовники дуже вибагливі, а я люблю творити те, що подобається самому", - говорить Сергій. Та й свій "лим" продати поки не вдається, хоча господар і не проти: "Пропозицій було багато, але коли дізнаються, що машина не оформлена, зазвичай остигають, - пояснює Кравченко. - Найбільші гроші, які за нього пропонували - $ 12 тис ., але далі розмов справа не дійшла ".

Сергій Павлович свій лімузин в оренду не здає. Іноді їздить сам, іноді безкоштовно катає друзів на свята. Даішники господаря не оформленого авто не штрафують: "Звичайно, зупиняють - дивовижна машина адже. Розпитують, як зробив ... Деякі покартають за те, що без документів, але відпускають", - розповідає Кравченко.

"ЗАП" ЗА $ 13 ТИСЯЧ летить 160 КМ / Ч

"ЗАЗ-Революшн". Пропонували продати за 30 тисяч євро. фото zaz.kiev.ua

Найдорожчий в Україні "горбатий" - "ЗАЗ-Революшн" зроблений під Івано-Франківськом і коштує $ 13 000: "Я купив його у майстрів Володі і Ярослава, - розповідає власник" Революшн "Павло Данченко. - Візуально він був таким, як зараз , але без музики, зі старим мотором, ми разом з ними його доробляли ". У "Революшн" тільки верхня частина кузова і двірники від "горбатого" 1968, а нижня варилася вручну. Ходова супер- "Запа" - від Mitsubishi Colt, спортивні колеса, звук - від Kenwood з монітором, є відеокамера, спрямована назад, - для паркування. На хорошій трасі він розганяється до 160 км / год. "Дуже приємно їздити на цій машині. Відчуття - ніби ти оточений доброї аурою, - каже Данченко. - Усім" горбатий "подобається, фотографуються з ним, навіть даішники". За словами Данченко, 3 роки тому його "тачку" хотіли купити за ... 30 тисяч євро! "У Феодосії були автозмагання. Тільки я припаркувався - підходить до мене дідусь, каже:" Купую, я тобі 30 тисяч євро дам ". Чи не продав. А зараз ми з двома Кулібіна зараз ще один" Запорожець "на ходову від Honda садимо".

Один з авторів авто-красеня, майстер Ярослав Павліській каже, що купив "Зап" в 2004-му за $ 20: "Пам'ятаю, якось їхали до Криму на швидкості 130 км / год. Нас ДПС зупинила, і на нашу диво-тачку подивитися приїхав сам полковник ДАІ! ".

Привид з моторчиком

***

"Запорожець" - найдобріше в світі привид з моторчиком!

***

Зустрічаються двоє нових росіян, один говорить:

- "Запорожець" собі купив! На замовлення! Кузов від "Мерседеса", двигун від "Феррарі", салон від "Ролс-ройс".

- Що ж там від "Запорожця"?

- Та не їде ні фіга!

***

У недозволеному місці паркується дідок на старенькому "Запорожці". До нього підходить даїшник і каже:

- Штраф - триста гривень!

Дід, трохи подумавши:

- Додай ще двісті і забирай!

***

Сyдят двyх водіїв, які їхали на величезному КpАЗе. Сyдья:

- Іванов, ви пpизнается свою вінy в тому, що наїхали на "Запорожець"?

Іванов, повоpачіваясь до своемy напаpнікy: - Ех, Коля, говоpил я тобі, що це машина, а ти - відро, відро! ..

***

Їде мужик по заміській дорозі. Дивиться, а на дереві "Запорожець". Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?

Той відповідає: - Ну все знаю, машина погана, але щоб собак боялася!

***

У автолюбителів ювілей: У 600-й "Мерседес" врізався 600-й "Запорожець".

***

Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця? І те й інше - ганьба для родини.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Що ж там від "Запорожця"?
Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?
Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця?
Що ж там від "Запорожця"?
Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?
Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця?
Що ж там від "Запорожця"?
Спрашівет водія "Запорожця": - Ти чого, мужик?
Що спільного між "Запорожцем" і вагітної 8-класниця?
Що ж там від "Запорожця"?
 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов