Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

За трильйон років до Великого вибуху

  1. інфляційна космологія
  2. альтернатива
  3. новий цикл
  4. Світ без початку і кінця
  5. Перевірка практикою
  6. радикальна альтернатива

Наша сеть партнеров Banwar

У теорії Великого вибуху в нинішньому десятилітті з'явився сильний конкурент - циклічна теорія.

Назва цієї статті може здатися не надто розумною жартом. Відповідно до загальноприйнятої космологічної концепції, теорії Великого вибуху, наша Всесвіт виник з екстремального стану фізичного вакууму, породженого квантової флуктуацией. У цьому стані не існувало ні часу, ні простору (або вони були сплутані в просторово-часову піну), а всі фундаментальні фізичні взаємодії були злиті воєдино. Пізніше вони розділилися і знайшли самостійне буття - спочатку гравітація, потім сильна взаємодія, а вже потім - слабке і електромагнітне.

Момент, що передував цим змінам, прийнято позначати як нульовий час, t = 0, однак це чиста умовність, данина математичного формалізму. Відповідно до стандартної теорії, безперервний перебіг часу почалося лише після того, як сила тяжіння здобула незалежність. Цьому моменту зазвичай приписують величину t = 10-43 с (точніше, 5,4х10-44 с), яку називають Планка часом. Сучасні фізичні теорії просто не в змозі осмислено працювати з більш короткими проміжками часу (вважається, що для цього потрібна квантова теорія гравітації, яка поки що не створена). У контексті традиційної космології немає сенсу міркувати про те, що відбувалося до початкового моменту часу, оскільки часу в нашому розумінні тоді просто не існувало.

Теорія Великого вибуху користується довірою абсолютної більшості вчених, які вивчають ранню історію нашого Всесвіту Теорія Великого вибуху користується довірою абсолютної більшості вчених, які вивчають ранню історію нашого Всесвіту. Вона і справді пояснює дуже багато і ні в чому не суперечить експериментальним даним. Однак нещодавно у неї з'явився конкурент в особі нової, циклічної теорії, основи якої розробили двоє фізиків екстра-класу - директор Інституту теоретичної науки Прінстонського університету Пол Стейнхардт і лауреат максвелловскую медалі і престижної міжнародної премії TED Ніл Тьюрок, директор канадського Інституту перспективних досліджень в галузі теоретичної фізики (Perimeter Institute for Theoretical Physics). За допомогою професора Стейнхардт «Популярна механіка» спробувала розповісти про циклічної теорії і про причини її появи.

інфляційна космологія

Неодмінною частиною стандартної космологічної теорії служить концепція інфляції (див. Врізку). Після закінчення інфляції в свої права вступила тяжіння, і Всесвіт продовжила розширюватися, але вже з зменшується швидкістю. Така еволюція розтягнулася на 9 млрд років, після чого в справу вступило ще одне антигравітаційний поле ще невідомої природи, яке називають темною енергією. Воно знову вивело Всесвіт в режим експоненціального розширення, який начебто має зберегтися і в майбутні часи. Слід зазначити, що ці висновки базуються на астрофізичних відкриттях, зроблених в кінці минулого століття, майже через 20 років після появи інфляційної космології.

Вперше інфляційна інтерпретація Великого вибуху була запропонована близько 30 років тому і з тих пір багато разів шліфувати. Ця теорія дозволила вирішити кілька фундаментальних проблем, з якими не впоралася попередня космологія. Наприклад, вона пояснила, чому ми живемо у Всесвіті з плоскою евклідової геометрією - відповідно до класичних рівняннями Фрідмана, саме такою вона і повинна стати при експоненційному розширенні. Інфляційна теорія пояснила, чому космічна матерія володіє зернистістю в масштабах, що не перевищують сотень мільйонів світлових років, а на великих дистанціях розподілена рівномірно. Вона також дала тлумачення невдачі будь-яких спроб виявити магнітні монополі, дуже масивні частинки з одиночним магнітним полюсом, які, як вважається, в достатку народжувалися перед початком інфляції (інфляція так розтягла космічний простір, що спочатку висока щільність монополів скоротилася майже до нуля, і тому наші прилади не можуть їх виявити).

Вона також дала тлумачення невдачі будь-яких спроб виявити магнітні монополі, дуже масивні частинки з одиночним магнітним полюсом, які, як вважається, в достатку народжувалися перед початком інфляції (інфляція так розтягла космічний простір, що спочатку висока щільність монополів скоротилася майже до нуля, і тому наші прилади не можуть їх виявити)

Незабаром після появи інфляційної моделі кілька теоретиків зрозуміли, що її внутрішня логіка не суперечить ідеї перманентного множинного народження все нових і нових всесвітів. Справді, квантові флуктуації, подібні до тих, яким ми зобов'язані існуванням нашого світу, можуть виникати в будь-якій кількості, якщо для цього є відповідні умови. Не виключено, що наше світобудову вийшло з флуктуаційної зони, яка склалася в світі-попереднику. Точно так само можна допустити, що коли-небудь і де-небудь в нашій власній Всесвіту утворюється флуктуація, яка «видме» юну всесвіт зовсім іншого роду, також здатну до космологическому «дітородіння». Існують моделі, в яких такі дочірні всесвіти виникають безперервно, відокремлюються від своїх матерів і знаходять своє власне місце. При цьому зовсім не обов'язково, що в таких світах встановлюються одні й ті ж фізичні закони. Всі ці світи «вкладені» в єдиний просторово-часовий континуум, але рознесені в ньому настільки, що ніяк не відчувають присутності один одного. Загалом, концепція інфляції позволяет- більш того, змушує! - вважати, що в велетенському мегакосмос існує безліч ізольованих один від одного всесвітів з різним пристроєм.

альтернатива

Фізики-теоретики люблять вигадувати альтернативи навіть самим загальноприйнятим теоріям. З'явилися конкуренти і у інфляційної моделі Великого вибуху. Вони не отримали широкої підтримки, але мали і мають своїх послідовників. Теорія Стейнхардт і Тьюрока серед них не перша і напевно не остання. Однак на сьогоднішній день вона розроблена детальніше інших і краще пояснює спостережувані властивості нашого світу. Вона має кілька версій, у тому числі одні базуються на теорії квантових струн і багатовимірних просторів, а інші покладаються на традиційну квантову теорію поля. Перший підхід дає більш наочні картинки космологічних процесів, так що на ньому і зупинимося.

Самий просунутий варіант теорії струн відомий як М-теорія. Вона стверджує, що фізичний світ має 11 вимірювань - десять просторових і один часовий. У ньому плавають простору менших розмірностей, так звані Брани. Наш Всесвіт - просто одна з таких бран, що володіє трьома просторовими вимірами. Її заповнюють різні квантові частинки (електрони, кварки, фотони і т. Д.), Які насправді явлются роз'єднаними вібруючими струнами з єдиним просторовим виміром - довжиною. Кінці кожної струни намертво закріплені всередині тривимірної Брани, і покинути Бран струна не може. Але є і замкнуті струни, які можуть мігрувати за межі бран - це Гравітон, кванти поля тяжіння.

Як же циклічна теорія пояснює минуле і майбутнє світобудови? Почнемо з нинішньої епохи. Перше місце зараз належить темної енергії, яка змушує наш Всесвіт розширюватися по експоненті, періодично подвоюючи розміри. В результаті щільність матерії і випромінювання постійно падає, гравітаційне викривлення простору слабшає, а його геометрія стає все більш плоскою. Протягом наступного трильйона років розміри Всесвіту подвояться близько ста разів і вона перетвориться в практично порожній світ, повністю позбавлений матеріальних структур. Поруч з нами знаходиться ще одна тривимірна брану, відокремлена від нас на нікчемне відстань в четвертому вимірі, і вона теж зазнає аналогічне експоненціальне розтягнення і сплощення. Весь цей час дистанція між лайкою практично не змінюється.

Весь цей час дистанція між лайкою практично не змінюється

А потім ці паралельні Брани починають зближуватися. Їх штовхає один до одного силове поле, енергія якого залежить від відстані між лайкою. Зараз щільність енергії такого поля позитивна, тому простір обох бран розширюється по експоненті, - отже, саме це поле і забезпечує ефект, який пояснюють наявністю темної енергії! Однак цей параметр поступово зменшується і через трильйон років впаде до нуля. Обидві Брани все одно продовжать розширюватися, але вже не по експоненті, а в дуже повільному темпі. Отже, в нашому світі щільність частинок і випромінювання так і залишиться майже нульовий, а геометрія - плоскою.

новий цикл

Але закінчення старої історії - лише прелюдія до чергового циклу. Брани переміщаються назустріч один одному і в кінці кінців стикаються. На цій стадії щільність енергії межбранового поля опускається нижче нуля, і воно починає діяти на зразок гравітації (нагадаю, що у тяжіння потенційна енергія негативна!). Коли Брани виявляються зовсім близько, межбрановое поле починає посилювати квантові флуктуації в кожній точці нашого світу і перетворює їх в макроскопічні деформації просторової геометрії (наприклад, за мільйонну частку секунди до зіткнення розрахунковий розмір таких деформацій досягає декількох метрів). Після зіткнення саме в цих зонах виділяється левова частка вивільненої при ударі кінетичної енергії. У підсумку саме там виникає найбільше гарячої плазми з температурою близько 1023 градусів. Саме ці області стають локальними вузлами тяжіння і перетворюються в зародки майбутніх галактик.

Таке зіткнення замінює Великий вибух інфляційної космології. Дуже важливо, що вся виникла заново матерія з позитивною енергією з'являється за рахунок накопиченої негативної енергії межбранового поля, тому закон збереження енергії не порушується.

Інфляційна теорія допускає утворення множинних дочірніх всесвітів, які безперервно відокремлюються від існуючих Інфляційна теорія допускає утворення множинних дочірніх всесвітів, які безперервно відокремлюються від існуючих.

А як веде себе таке поле в цей вирішальний момент? До зіткнення щільність його енергії досягає мінімуму (причому негативного), потім починає зростати, а при зіткненні стає нульовою. Потім Брани відштовхуються одна від одної і починають розходитися. Щільність межбрановой енергії проходить зворотний еволюцію - знову робиться негативною, нульовий, позитивною. Збагачена матерією і випромінюванням брану спочатку розширюється з падаючої швидкістю під гальмуючим впливом власного тяжіння, а потім знову переходить до експоненціального розширення. Новий цикл закінчується подібно як і раніше - і так до нескінченності. Цикли, що передують нашому, відбувалися і в минулому - в цій моделі час безперервно, тому минуле існує і за межами 13,7 млрд років, що минули після останнього збагачення нашої Брани матерією і випромінюванням! Чи було у них взагалі якесь початок, теорія замовчує.

Циклічна теорія по-новому пояснює властивості нашого світу. Він володіє плоскою геометрією, оскільки до кінця кожного циклу непомірно розтягується і лише трохи деформується перед початком нового циклу. Квантові флуктуації, які стають попередниками галактик, виникають хаотично, але в середньому рівномірно - тому космічне простір заповнений згустками матерії, але на дуже великих дистанціях цілком однорідне. Ми не можемо виявити магнітні монополі просто тому, що максимальна температура новонародженої плазми не перевищувала тисячі двадцять три К, а для виникнення таких частинок потребни багато великі енергії - близько 1 027 К.

Циклічне світобудову Момент Великого Вибуху - це зіткнення бран Циклічне світобудову Момент Великого Вибуху - це зіткнення бран. Виділяється величезна кількість енергії, Брани розлітаються, відбувається сповільнення розширення, речовина і випромінювання остигають, утворюються галактики. Розширення знову прискорюється за рахунок позитивної щільності межбрановой енергії, а потім сповільнюється, геометрія стає плоскою. Брани притягуються один до одного, перед зіткненням квантові флуктуації посилюються і перетворюються в деформації просторової геометрії, які в майбутньому стануть зародками галактик. Відбувається зіткнення, і цикл починається спочатку.

Світ без початку і кінця

Циклічна теорія існує в кількох версіях, як і теорія інфляції. Однак, за словами Пола Стейнхардт, відмінності між ними чисто технічні і цікаві лише фахівцям, загальна концепція же залишається незмінною: «По-перше, в нашій теорії немає ніякого моменту початку світу, ніякої сингулярності. Є періодичні фази інтенсивного народження речовини і випромінювання, кожну з яких при бажанні можна називати Великим вибухом. Але будь-яка з цих фаз знаменує не виникнення нового всесвіту, а лише перехід від одного циклу до іншого. І простір, і час існують і до, і після будь-якого з цих катаклізмів. Тому цілком закономірно запитати, яким було становище справ за 10 млрд років до останнього Великого вибуху, від якого відраховують історію світобудови.

Друге ключове відмінність - природа і роль темної енергії. Інфляційна космологія не передбачувала переходу замедляющегося розширення Всесвіту в прискорене. А коли астрофізики відкрили це явище, спостерігаючи за спалахами далеких наднових зірок, стандартна космологія навіть не знала, що з цим робити. Гіпотезу темної енергії висунули просто для того, щоб якось прив'язати до теорії парадоксальні результати цих спостережень. А наш підхід набагато краще скріплений внутрішньою логікою, оскільки темна енергія у нас присутній спочатку і саме вона забезпечує чергування космологічних циклів ». Втім, як зазначає Пол Стейнхардт, є у циклічної теорії і слабкі місця: «Нам поки не вдалося переконливо описати процес зіткнення і відскоку паралельних бран, що має місце на початку кожного циклу. Інші аспекти циклічної теорії розроблені куди краще, а тут належить усунути ще чимало неясностей ».

Інші аспекти циклічної теорії розроблені куди краще, а тут належить усунути ще чимало неясностей »

Перевірка практикою

Але навіть найкрасивіші теоретичні моделі потребують дослідної перевірки. Чи можна підтвердити або спростувати циклічну космологію за допомогою спостережень? «Обидві теорії, і інфляційна, і циклічна, пророкують існування реліктових гравітаційних хвиль, - пояснює Пол Стейнхардт. - У першому випадку вони виникають з первинних квантових флуктуацій, які в ході інфляції розмазуються по простору і породжують періодичні коливання його геометрії, - а це, відповідно до загальної теорії відносності, і є хвилі тяжіння. У нашому сценарії першопричиною таких хвиль також служать квантові флуктуації - ті самі, що посилюються при зіткненні бран. Обчислення показали, що кожен механізм породжує хвилі, що володіють специфічним спектром і специфічної поляризацією. Ці хвилі зобов'язані були залишити відбитки на космічному мікрохвильовому випромінюванні, яке служить безцінним джерелом відомостей про ранньому космосі. Поки такі сліди виявити не вдалося, але, швидше за все, це буде зроблено протягом найближчого десятиліття. Крім того, фізики вже думають про прямий реєстрації реліктових гравітаційних хвиль за допомогою космічних апаратів, які з'являться через два-три десятка років ».

радикальна альтернатива

радикальна альтернатива

1980-х роках професор Стейнхардт вніс чималий внесок у розробку стандартної теорії Великого Вибуху. Однак це нітрохи не завадило йому шукати радикальну альтернативу теорії, в яку вкладено стільки праці. Як розповів «Популярною механіці» сам Пол Стейнхардт, гіпотеза інфляції дійсно розкриває багато космологічних загадок, але це не означає, що немає сенсу шукати і інші пояснення: «Спочатку мені було просто цікаво спробувати розібратися в основних властивостях нашого світу, не вдаючись до інфляції. Пізніше, коли я заглибився в цю проблематику, я переконався, що інфляційна теорія зовсім не так досконала, як стверджують її прихильники. Коли інфляційна космологія тільки створювалася, ми сподівалися, що вона пояснить перехід від початкового хаотичного стану матерії до нинішньої впорядкованої Всесвіту. Вона це і зробила - але пішла багато далі. Внутрішня логіка теорії зажадала визнати, що інфляція постійно творить нескінченне число світів. У цьому не було б нічого страшного, якби їх фізичний пристрій копіювало наше власне, але цього якраз і не виходить. Ось, скажімо, за допомогою інфляційної гіпотези вдалося пояснити, чому ми живемо в плоскому евклідовому світі, але ж більшість інших всесвітів свідомо не буде мати таку ж геометрією. Коротше кажучи, ми будували теорію для пояснення свого власного світу, а вона вийшла з-під контролю і породила нескінченну різноманітність екзотичних світів. Такий стан справ перестало мене влаштовувати. До того ж стандартна теорія не здатна пояснити природу попереднього стану, що передував еспоненціальному розширенню. У цьому сенсі вона так само неповна, як і доінфляціонная космологія. Нарешті, вона не в змозі нічого сказати про природу темної енергії, яка вже 5 мільярдів років керує розширенням нашого Всесвіту ».

Ще одна відмінність, за словами професора Стейнхардт, Полягає в розподілі температур фонового мікрохвільового випромінювання: «Це випромінювання, что приходити з різніх ділянок небосхілу, що не Цілком однорідне за температурі, в ньом є більш и Менш нагріті зони. На тому рівні точності вимірювань, який забезпечує сучасна апаратура, кількість гарячих і холодних зон приблизно однаково, що збігається з висновками обох теорій - і інфляційної, і циклічною. Однак ці теорії пророкують більш тонкі відмінності між зонами. В принципі, їх зможе виявити запущена в минулому році європейська космічна обсерваторія 'Планк' і інші новітні космічні апарати. Я сподіваюся, що результати цих експериментів допоможуть зробити вибір між інфляційної і циклічної теоріями. Але може трапитися і так, що ситуація залишиться невизначеною і жодна з теорій не отримає однозначної експериментальної підтримки. Ну що ж, тоді доведеться придумати що-небудь нове ».

Стаття опублікована в Журналі «Популярна механіка» ( №6, червень 2010 ).

Як же циклічна теорія пояснює минуле і майбутнє світобудови?
А як веде себе таке поле в цей вирішальний момент?
Чи можна підтвердити або спростувати циклічну космологію за допомогою спостережень?
 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов