Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

Як працює двигун?

  1. У цій статті ми обговоримо роботу двигуна внутрішнього згоряння: його загальний принцип, вивчимо конкретні...
  2. Як працює двигун?
  3. Як працює двигун - анімація
  4. типи двигунів
  5. Повний цикл роботи двигуна
  6. Чому двигун не працює?
  7. Як працюють клапани?
  8. Як працює система запалювання?
  9. Як працює охолодження?
  10. Як працює пускових система?
  11. Як працює уприскування і мастильна система?
  12. Система випуску відпрацьованих газів

Наша сеть партнеров Banwar

Двигун автомобіля може виглядати як велика заплутана мішанина металевих частин, трубок і проводів для непосвячених. У той же час двигун - це "серце" майже будь-якого автомобіля - 95% всіх машин працюють на двигуні внутрішнього згоряння.

У цій статті ми обговоримо роботу двигуна внутрішнього згоряння: його загальний принцип, вивчимо конкретні елементи і фази роботи двигуна, дізнаємося, як саме потенційна палива перетворюється на обертальну силу, і постараємося відповісти на наступні питання: як працює двигун внутрішнього згоряння, які бувають двигуни і їх типи і що означають ті чи інші параметри і характеристики двигуна? І, як завжди, все це просто і доступно, як двічі два.

Головна мета бензинового двигуна автомобіля полягає в перетворенні бензину в рух, щоб Ваш автомобіль міг рухатися. В даний час найпростіший спосіб створити рух від бензину - це просто спалити його всередині двигуна. Таким чином, автомобільний "движок" є двигуном внутрішнього згоряння - тобто згоряння бензину відбувається усередині нього.

Існують різні види двигунів внутрішнього згоряння. Дизельні двигуни є однією з форм, а газотурбінні - зовсім інший. Кожен з них має свої переваги і недоліки.

Ну, як Ви помітите, раз існує двигун внутрішнього згоряння, то повинен існувати і двигун зовнішнього згоряння. Паровий двигун в старомодних поїздах і пароплавах якраз таки і є найкращим прикладом двигуна зовнішнього згоряння. Паливо (вугілля, дерево, олія, будь-яке інше) в паровій машині горить поза двигуном для створення пари, і пар створює рух всередині двигуна. Зрозуміло, двигун внутрішнього згоряння є набагато більш ефективним (як мінімум споживає набагато менше палива на кілометр шляху автомобіля), ніж зовнішнього згоряння, крім того, двигун внутрішнього згоряння набагато менше за розмірами, ніж еквівалентний по потужності двигун зовнішнього згоряння. Це пояснює, чому ми не бачимо жодного автомобіля, схожого на паровоз.

А тепер давайте подивимося більш детально, як же працює двигун внутрішнього згоряння.

Як працює двигун?

Давайте розглянемо принцип, що лежить в будь-якому зворотно-поступальному русі двигуна внутрішнього згоряння: якщо Ви помістіть невелику кількість високоенергічних палива (наприклад, бензину) в невелике закрите простір і запалить його (це паливо), то виділиться неймовірну кількість енергії у вигляді газу, що розширюється. Ви можете використовувати цю енергію, наприклад, для приведення в рух картоплини. У цьому випадку енергія перетворюється в рух цієї картоплини. Наприклад, якщо Ви в трубу, у якій один кінець щільно закритий, а другий - відкритий, наллє трохи бензину, а потім засунете картоплину і підпалить бензин, то його вибух спровокує приведення в рух цієї картоплини за рахунок видавлювання її вибухає бензином, таким чином, картоплина підлетить високо в небо, якщо Ви направите трубу вгору. Це ми коротко описали принцип дії старовинної гармати. Але Ви також можете використовувати таку енергію бензину в більш цікавих цілях. Наприклад, якщо Ви можете створити цикл вибухів бензину в сотні разів за хвилину, і якщо Ви зможете використовувати цю енергію в корисних цілях, то знайте, що у Вас вже є ядро ​​для двигуна автомобіля!

Майже всі автомобілі в даний час використовують те, що називається чотиритактним циклом згоряння для перетворення бензину в рух. Чотиритактний цикл також відомий як цикл Отто - на честь Миколи Отто, який винайшов його в 1867 році. Отже, ось вони, ці 4 такту роботи двигуна:

  1. Такт впуску палива
  2. Такт стиснення палива
  3. Такт згоряння палива
  4. Такт випуску відпрацьованих газів

Начебто вже все зрозуміло з цього, чи не так? Ви можете побачити нижче на малюнку, що елемент, який називається поршень, замінює картоплю в описаній нами раніше "картопляної гарматі". Поршень з'єднаний з колінчастим валом за допомогою шатуна. Тільки не лякайтеся нових термінів - їх, насправді не так багато в принципі роботи двигуна!

На малюнку буквами позначені наступні елементи двигуна:

A - Розподільний вал
B - Кришка клапанів
C - Випускний клапан
D - вихлопні отвори
E - Головка циліндра
F - Порожнина для охолоджуючої рідини
G - Блок двигуна
H - клоака
I - піддон двигуна
J - Свічка запалювання
K - Впускний клапан
L - Впускний отвір
M - Поршень
N - Шатун
O - Підшипник шатуна
P - Колінчастий вал

Ось що відбувається, коли двигун проходить свій повний чотиритактний цикл:

  1. Початкове положення поршня - в самому верху, в цей момент відкривається впускний клапан, і поршень рухається вниз, таким чином, засмоктуючи в циліндр приготовлену суміш бензину і повітря. Це такт впуску. Всього лише крихітна крапля бензину повинна змішатися з повітрям, щоб все це працювало.
  2. Коли поршень досягає своєї нижньої точки, то впускний клапан закривається, а поршень починає переміщатися назад вгору (бензин виявляється в "пастці"), стискаючи цю суміш з палива та повітря. Стиснення згодом зробить вибух могутніше.
  3. Коли поршень досягає верхньої точки свого ходу, свічка запалювання випускає іскру, породжену напругою понад десятка тисяч Вольт, щоб запалити бензин. Відбувається детонація, і бензин в циліндрі вибухає, з неймовірною силою штовхаючи поршень вниз.
  4. Після того, як поршень знову досягає дна свого ходу, настає черга відкриватися випускного клапану. Потім поршень рухається вгору (це відбувається вже за інерцією) і відпрацювала суміш бензину і повітря виходить через вихлопний отвір з циліндра, щоб відправитися в свою подорож до вихлопної труби і далі в верхні шари атмосфери.

Тепер, коли клапан знову в самому верху, двигун готовий до наступного циклу, так що він всмоктує наступну порцію суміші повітря і бензину, щоб ще сильніше розкрутити колінчастий вал, який, власне і передає своє кручення далі через трансмісію до коліс. Тепер подивіться нижче, як працює двигун у всіх своїх чотирьох тактах.

Більш наочно роботу двигуна внутрішнього згоряння Ви можете побачити на двох анімаціях нижче:

Як працює двигун - анімація

Як працює двигун - анімація

Зверніть увагу, що рух, який створюється роботою двигуна внутрішнього згоряння, є обертанням, в той час як рух, що створюється "картопляної гарматою", є лінійним (прямим). У двигуні лінійне рух поршнів перетворюється в обертальний рух колінчастого вала. Обертальний рух нам потрібно, тому що ми плануємо повернути наші колеса автомобіля.

Тепер давайте подивимося на всі частини, які працюють разом в дружній команді, щоб це відбулося, починаючи з циліндрів!

Ядром двигуна є циліндр з поршнем, який рухається вгору і вниз всередині циліндра. Двигун, описаний вище, має один циліндр. Здавалося б, що ще потрібно для автомобіля ?! А ось і ні, автомобілю для комфортної їзди на ньому потрібні щонайменше ще 3 таких циліндра з поршнями і всіма необхідними цієї парочці атрибутами (клапанами, шатунами і так далі), а ось один циліндр підійде хіба що для більшості газонокосарок. Подивіться - нижче на анімації Ви побачите роботу 4-хціліндрового двигуна:

типи двигунів

Автомобілі найчастіше мають чотири, шість, вісім і навіть десять, дванадцять і шістнадцять циліндрів (останні три варіанти встановлюють, в основному на спортивні автомобілі і боліди). У багатоциліндрові двигуні все циліндри, як правило, розташовані одним з трьох способів:

  • рядний
  • V-подібний
  • опозитний

Ось вони - всі три типи розташування циліндрів в двигуні:

Послідовне розташування 4-х циліндрів

Оппозітноє розташування 4-х циліндрів

V-подібне розташування 6 циліндрів

Різні конфігурації мають різні переваги і недоліки з точки зору вібрації, вартості виробництва і характеристик форми. Ці переваги і недоліки роблять їх більш придатними для використання деяких конкретних транспортних засобів. Так, 4-хціліндровие двигуни рідко має сенс робити V-подібними, таким чином, вони зазвичай рядні; а 8-циліндрові двигуни роблять частіше з V-подібним розташуванням циліндрів.

Тепер давайте наочно подивимося, як працює система уприскування палива, масло та інші вузли в двигуні:

Давайте розглянемо деякі ключові деталі двигуна більш докладно:

  • Свічка запалювання забезпечує іскру, яка запалює повітряно-паливну суміш, так, щоб відбувалося згоряння. Іскра повинна відбутися в потрібний час, щоб двигун працював належним чином.
  • Клапани - впускні і випускні - також повинні відкриватися в строго потрібний час, щоб впустити повітря і паливо і випустити відпрацьовані гази. Зверніть увагу, що обидва клапана закриті під час стиснення та згорання так, що паливно-повітряна суміш щільно "замурована" в циліндрі.
  • Поршень є циліндричний шматок металу, який рухається вгору і вниз всередині циліндра.
  • Поршневі кільця. Ми їх поки ще не бачили на малюнках, але це досить часто вживається річ, так як від їх зносу залежить багато в роботі двигуна. Поршневі кільця огинають поршень і впираються у внутрішню поверхню циліндра, рухаються вгору / вниз разом з поршнем і забезпечують ущільнення між зовнішнім краєм поршня і внутрішньої кромкою циліндра. Кільця служать двом цілям: запобігають витік палива в масляний відстійник під час стиснення та горіння і утримують масло в картері від витоку в область горіння, де воно може згоріти через неймовірно високої температури. Більшість автомобілів з такими симптомами як підвищена витрата палива і масла, чорний дим з глушника, і з пробігом більше 100 тисяч кілометрів, просто мають зношені кільця, які більше не "запечатують" поршень належним чином.
  • Шатун з'єднує поршень з колінчастим валом. Він може повертатися на обох кінцях так, що його кут може змінюватися в той час як поршень рухається і коли колінчастий вал повертається.
  • Колінчастий вал крутиться за рахунок руху поршня.
  • Картер оточує колінчастий вал. Він містить деяку кількість машинного масла, яке збирає на дні відстійника.

А тепер увага! На основі всього прочитаного подивимося на повний цикл роботи двигуна з усіма його елементами:

Повний цикл роботи двигуна

Далі ми дізнаємося, що може перешкодити роботі двигуна.

Чому двигун не працює?

Припустимо, Ви виходите вранці до машини і починаєте її заводити, але вона не заводиться . Що може бути не так? Тепер, коли Ви знаєте, як працює двигун, можна зрозуміти основні речі, які можуть перешкодити двигуну завестися. Три фундаментальні речі можуть трапитися:

  • Погана паливна суміш
  • відсутність стиснення
  • відсутність іскри

Так, є ще тисячі незначних речей, які можуть створити проблеми, але зазначена "велика трійка" є найчастіше наслідком або причиною однієї з них. На основі простого уявлення про роботу двигуна ми можемо скласти короткий список того, як ці проблеми впливають на двигун.

Погана паливна суміш може бути наслідком однієї з причин:

  • У Вас просто закінчився в баку бензин, і двигун намагається завестися від повітря.
  • Повітрозабірник може бути забитий, тому в двигун надходить паливо, але йому не вистачає повітря, щоб здетонувати.
  • Паливна система може поставляти занадто багато або занадто мало палива в суміш, а це означає, що горіння не відбувається належним чином.
  • У паливі можуть бути домішки (а для російського якості бензину це особливо актуально), які заважають палива повноцінно горіти.

Відсутність стиснення - якщо заряд повітря і палива не можуть бути стиснуті належним чином, процес згоряння не буде працювати як слід. Відсутність стиснення може відбуватися з таких причин:

  • Поршневі кільця зношені (дозволяючи повітрю і палива текти мимо поршня при стисканні)
  • Впускні або випускні клапани не герметизуються належним чином, знову відкриваючи текти під час стиснення
  • З'явилося отвір в циліндрі.

Відсутність іскри може бути по ряду причин:

  • Якщо свічки запалювання або провід, що йде до них, зношені, іскра буде слабкою.
  • Якщо провід пошкодився або просто відсутня або якщо система, яка посилає іскру по дроту, не працює належним чином.
  • Якщо іскра відбувається або занадто рано або занадто пізно в циклі, паливо не буде запалено в потрібний час, і це може викликати всілякі проблеми.

І ось ще ряд причин, за якими двигун може не працювати, і тут ми торкнемося деякі деталі за межами двигуна:

  • Якщо акумулятор мертвий, Ви не зможете прокрутити двигун, щоб запустити його.
  • Якщо підшипники, які дозволяють колінчастого валу вільно обертатися, зношені, колінчастий вал не зможе провернутися, тому двигун не зможе працювати.
  • Якщо клапани не відкриваються і не закриваються в потрібний час або не працюють взагалі, повітря не зможе увійти, а вихлопи - вийти, тому двигун знову-таки не зможе працювати.
  • Якщо хтось із хуліганських спонукань засунув картоплю в вихлопну трубу, випускні гази не зможуть вийти з циліндра, і двигун знову не працюватиме.
  • Якщо в двигуні недостатньо масла, то поршень не зможе рухатися вгору і вниз вільно в циліндрі, що утруднить чи унеможливить нормальну роботу двигуна.

В правильно працюючому двигуні всі ці фактори знаходяться в межах допуску. Як Ви можете бачити, двигун має ряд систем, які допомагають йому зробити свою роботу перетворення палива в рух бездоганною. Ми ж розглянемо різні підсистеми, які використовуються в двигунах, в наступних розділах.

Більшість підсистем двигуна може бути реалізована з використанням різних технологій, і кращі технології можуть значно підвищити продуктивність двигуна. Ось чому розвиток автомобілебудування триває високими темпами, адже конкуренція серед автоконцернів досить велика, щоб вкладати великі гроші в кожну додатково вичавлену кінську силу з двигуна при тому ж обсязі. Давайте подивимося на різні підсистеми, які використовуються в сучасних двигунах, починаючи з роботи клапанів в двигуні.

Як працюють клапани?

Система клапанів складається з, власне, клапанів та механізму, який відкриває і закриває їх. Система відкриття і закриття їх називається розподільним валом. Розподільчий вал має спеціальні деталі на своїй осі, які рухають клапани вгору і вниз, як показано на малюнку нижче.

Більшість сучасних двигунів мають те, що називають накладними кулачками. Це означає, що вал розташований над клапанами, як Ви бачите на малюнку. Старі двигуни використовують розподільний вал, розташований в картері біля колінчастого вала. Розподільчий вал, крутись, рухає кулачок виступом вниз таким чином, щоб він продавлював клапан вниз, створюючи зазор для проходу палива або випуску відпрацьованих газів. Ремінь ГРМ або ланцюгової привід приводиться в рух колінчастим валом і передає крутіння від нього до розподільного валу так, що клапани знаходяться в синхронізації з поршнями. Розподільчий вал завжди крутиться в один-два рази повільніше колінчастого вала. Багато високопродуктивних двигуни мають чотири клапани на циліндр (два для прийому палива всередину і два для витяжки відпрацювала суміші).

Як працює система запалювання?

Система запалювання виробляє заряд високої напруги і передає його до свічок запалювання за допомогою проводів запалювання. Заряд спочатку проходить до котушці запалювання (Такого собі дистриб'ютору, який розподіляє подачу іскри по циліндрах в певний час), яку Ви можете легко знайти під капотом більшості автомобілів. Котушка запалювання має один провід, що йде в центрі і чотири, шість, вісім проводів або більше в залежності від кількості циліндрів, які виходять з нього. Ці дроти запалювання відправляють заряд до кожної свічці запалювання. Двигун отримує таку іскру за часом таким чином, що тільки один циліндр отримує іскру від розподільника в один момент часу. Такий підхід забезпечує максимальну гладкість роботи двигуна.

Як працює охолодження?

Система охолодження в більшості автомобілів складається з радіатора і водяного насоса. Вода циркулює через проходи (канали) навколо циліндрів, а потім проходить через радіатор, щоб той її максимально охолодив. Однак, існують такі моделі автомобілів (в першу чергу Volkswagen Beetle (Жук)), а також більшість мотоциклів і газонокосарок, які мають двигун з повітряним охолодженням. Ви ймовірно, бачив такі двигуни з повітряним охолодженням, збоку яких розташовані такі собі плавники - ребриста поверхня, що прикрашають зовні кожен циліндр, щоб допомогти розсіяти тепло.

Повітряне охолодження робить двигун легше, але гаряче, і як правило, зменшується термін служби двигуна і загальна продуктивність. Так що тепер Ви знаєте, як і чому Ваш двигун залишається не перегріта.

Як працює пускових система?

Підвищення продуктівності Вашого двигуна є великою делом, но важлівіше, что именно відбувається, коли Ві повертаєте ключ, щоб запустіті его ! Пускова система складається з стартера з електродвигуном. Коли Ви повертаєте ключ запалювання, стартер крутить двигун на кілька оборотів, щоб процес горіння почав свою роботу, і зупинити його зміг тільки поворот ключа в зворотну сторону, коли перестає подаватися іскра в циліндри, і двигун, таким чином, глухне.

Стартер ж має потужний електродвигун, що обертає холодний двигун внутрішнього згоряння. Стартер - це завжди досить потужний і, отже, "їсть" ресурси акумулятора двигун, адже повинен подолати:

  • Все внутрішнє тертя, викликане поршневими кільцями і посилюється холодним непрогрітим маслом.
  • Тиск стиснення будь-якого циліндра (циліндрів), яке відбувається в процесі такту стиснення.
  • Опір, який чиниться відкриттям і закриттям клапанів розподільчим валом.
  • Всі інші процеси, безпосередньо пов'язані з двигуном, в тому числі опір водяного насоса, масляного насоса, генератора і т.д.

Ми бачимо, що стартеру необхідно дуже багато енергії. Автомобіль найчастіше використовує 12-вольтів електричну систему, і сотні ампер електрики повинні надходити в стартер.

Як працює уприскування і мастильна система?

Коли справа доходить щоденного обслуговування автомобіля, Ваша перша турбота, ймовірно, полягає в перевірці кількості бензину в Вашому автомобілі. А як бензин потрапляє з паливного бака в циліндри? Паливна система двигуна висмоктує бензин з бака за допомогою паливного насоса, який знаходиться в баку, і змішує його з повітрям так, щоб належна суміш повітря і палива могла протікати в циліндри. Паливо поставляється в одному з трьох поширених способів: карбюратор, впорскування палива і система безпосереднього впорскування палива.

карбюратор на сьогоднішній день сильно застаріли, і їх не поміщають в нові моделі автомобілів. В инжекторном двигуні потрібну кількість палива впорскується індивідуально в кожен циліндр або прямо в впускний клапан (впорскування палива) або безпосередньо в циліндр (безпосереднє уприскування палива).

Масло також грає важливу роль. Ідеально і правильно змащена система гарантує, що кожна рухома частина в двигуні отримує масло так, що вона може легко переміщатися. Дві головні частини, потребують маслі - це поршень (а, точніше, його кільця) і будь-які підшипники, які дозволяють таким елементам, як колінчастий і інші вали, вільно обертатися. У більшості автомобілів масло всмоктується з масляного піддону масляним насосом, проходить через масляний фільтр для видалення частинок бруду, а потім бризкається під високим тиском на підшипники і стінки циліндра. Потім масло стікає в відстійник, де знову збирається, і цикл повторюється.

Система випуску відпрацьованих газів

Тепер, коли ми знаємо про ряд речей, які ми поклали (налили) в свій автомобіль, давайте подивимося на інші речі, які виходять з нього. Система випуску включає в себе вихлопну трубу і глушник. Без глушника Ви б почули звук тисяч маленьких вибухів зі своєї вихлопної труби. Глушник гасить звук. Вихлопна система також включає в себе каталітичний нейтралізатор, який використовує каталізатор і кисень, щоб спалити все невикористане паливо і деякі інші хімічні речовин в вихлопних газах. Таким чином, Ваш автомобіль відповідає певним євростандартам за рівнем забруднення повітря.

Що ще є, крім усього перерахованого вище в автомобілі? Електрична система складається з акумулятора і генератора . Генератор підключений до двигуна ременем і виробляє електроенергію для зарядки акумулятора. Акумулятор видає 12-вольта заряд електричної енергії, доступної до всього в машині, що потребує електроенергії (системі запалювання, магнітоли, фарам , Склоочисника, електричним склопідйомниками, приводу сидінь, бортовому комп'ютеру і ще безлічі пристроїв) за допомогою проводки автомобіля.

Тепер можна сказати, що Ви знаєте все про основи головних підсистем двигунів!

Як працює двигун?
Як працюють клапани?
Як працює система запалювання?
Як працює охолодження?
Як працює пускових система?
Як працює уприскування і мастильна система?
Як працює двигун?
Здавалося б, що ще потрібно для автомобіля ?
Чому двигун не працює?
 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов