Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

Двигун внутрішнього згоряння: робочий цикл, як працює, система харчування ДВС, фото, відео.

  1. ЯК ПРАЦЮЄ Двигуни внутрішнього згоряння
  2. РОБОЧИЙ ЦИКЛ двигунів внутрішнього згоряння
  3. СИСТЕМА ХАРЧУВАННЯ

Наша сеть партнеров Banwar

ЯК ПРАЦЮЄ Двигуни внутрішнього згоряння

В даному розділі розглядається принцип роботи двигуна внутрішнього згоряння на прикладі одноциліндрового бензинового мотора.

Головна частина двигуна внутрішнього згоряння - це циліндр з внутрішньої дзеркальною поверхнею. Зверху на циліндрі встановлена ​​головка, яка є окремою деталлю і при необхідності знімається, наприклад щоб отримати доступ до двигуна для проведення ремонтних робіт (рис. 1.2).

2)

Мал. 1.2. Двигун зі знятою голівкою блоку циліндрів.

Усередині циліндра знаходиться поршень. Зовні він нагадує звичайний стакан, який перевернутий догори дном (саме дно поршня є його робочою поверхнею). В процесі роботи двигуна поршень усередині циліндра переміщається вертикально вгору-вниз з високою інтенсивністю.

Зовні по колу поршня в окремих канавках розташовані поршневі кільця. Поршень прилягає до внутрішньої поверхні циліндра нещільно. Поршневі кільця, по-перше, перешкоджають попаданню вниз газу, що утворюється при роботі двигуна, по-друге, не пропускають моторне масло в камеру згоряння, яка знаходиться над поршнем і розташована над верхньою мертвою точкою (про те, що це таке, розповідається далі) .

Поршень закріплений на шатуне за допомогою спеціальної деталі, яка називається поршневим пальцем. У свою чергу, шатун закріплений на колінчастому валу двигуна, а точніше - на кривошипі колінчастого вала (рис. 1.3). При згорянні робочої суміші утворюються гази роблять сильний тиск на поршень, який починає рухатися вниз і через шатун передає свою енергію на колінчастий вал, що в результаті змушує його обертатися.

Мал. 1.3. Поршень з шатуном.

На кінці колінчастого вала є важкий металевий диск із зубами, який називається маховиком. Основне його завдання - забезпечити обертання колінчастого вала за інерцією, що необхідно для підготовчих тактів робочого циклу (про те, що таке «такти» і «робочий цикл», буде розказано далі).

Горюча суміш надходить в камеру згоряння через впускний клапан, а після згоряння продукти горіння, які представляють собою вихлопні гази, виходять з камери згоряння через випускний клапан. Обидва клапана відкриваються в той момент, коли їх штовхає відповідний кулачок розподільного вала. Як тільки кулачок відходить назад (це відбувається дуже швидко, так як розподільний вал обертається з високою швидкістю), клапани знову щільно закриваються: їх повертають у вихідне положення потужні пружини.

Примітка.

Розподільчий вал двигуна приводиться в дію колінчастим валом.

Свічка вкручується безпосередньо в головку блоку циліндрів: для цього спеціально призначене отвір з різьбленням. Свічка є джерелом іскри, яка проскакує між її електродами, від неї в камері згоряння запалюється робоча суміш. На кожен циліндр двигуна доводиться одна свічка (отже, у чотирициліндрового двигуна є чотири свічки, у восьми-циліндрового - вісім і т. Д.).

При русі вгору-вниз поршень по черзі досягає двох крайніх положень - верхнього і нижнього: в них він максимально віддалений від центральної осі колінчастого вала. Верхнє крайнє положення поршня називається верхньою мертвою точкою, а нижня - нижній мертвою точкою (відповідно ВМТ і НМТ). Відстань між ВМТ і НМТ називається ходом поршня.

Простір, який залишається над поршнем при його перебуванні в ВМТ, називається камерою згоряння. Саме тут запалюється і згорає робоча суміш. При цьому виникає своєрідний «міні-вибух», який супроводжується різким і сильним підвищенням тиску, під впливом якого поршень починає рухатися вниз. Якраз в цей момент теплова енергія перетворюється в механічну. При вертикальному русі вниз поршень через шатун штовхає колінчастий вал, змушуючи його обертатися. Утворився крутний момент передається на провідні колеса автомобіля, які і призводять машину в рух.

Обсяг в проміжку між ВМТ і НМТ називається робочим об'ємом циліндра. Якщо підсумувати обсяг камери згоряння (як вказувалося, так називається простір над ВМТ) і робочий об'єм циліндра, вийде повний обсяг циліндра. Сума повних обсягів усіх циліндрів називається робочим об'ємом двигуна.

За таким принципом працює двигун внутрішнього згоряння сучасного автомобіля. Далі розглянуто, що представляє собою робочий цикл двигуна внутрішнього згоряння.

РОБОЧИЙ ЦИКЛ двигунів внутрішнього згоряння

Робочий цикл - це сувора послідовність робочих процесів (тактів), що періодично повторюються в кожному циліндрі. Кожен такт відповідає одному проходу поршня.

Двигуни внутрішнього згоряння бувають четирехтактнимі і двотактними. Принципова різниця між ними полягає в наступному: в чотиритактному двигуні один робочий цикл відбувається за чотири ходи поршня, а в двотактному - за два ходи. Двотактні двигуни використовуються в основному на мотоциклах, моторних човнах, скутерах та т. П. Тому тут будемо вести мову про чотиритактному двигуні внутрішнього згоряння - саме такими моторами оснащуються легкові автомобілі.

Робочий цикл чотиритактного двигуна внутрішнього згоряння включає в себе наступні такти.

1. Перший такт - впуск горючої суміші в циліндр двигуна. Потрібно сказати, що в циліндрі відбувається згорання палива не в чистому вигляді, а суміші його парів з повітрям (горюча суміш). У радянських автомобілях за приготування такої суміші відповідав спеціальний прилад - карбюратор. Однак в сучасних автомобілях карбюратори давно не застосовуються - даний процес контролюється електронікою (приладом, який називається інжектор).

Примітка.

Для бензинового двигуна внутрішнього згоряння оптимальною є горюча суміш, що складається з 1 частини бензину і 15 частин повітря (тобто 1:15).

Горюча суміш потрапляє в циліндр при розпочатому впускному клапані (нагадаю, що в потрібний момент на нього тисне кулачок розподільного вала). У момент відкриття впускного клапана поршень завжди розташований в ВМТ і починає переміщатися вниз до НМТ. При цьому над поршнем виникає розрідження, під впливом якого в циліндр надходить горюча суміш. Іншими словами, при русі вниз до НМТ поршень засмоктує горючу суміш в циліндр через відкритий впускний клапан. Як тільки поршень досягне НМТ, клапан під впливом потужної пружини повертається на колишнє місце і щільно закриває впускний отвір.

Коли горюча суміш потрапляє в циліндр, вона перемішується із залишками наявних в ньому вихлопних газів. Така суміш називається робочої, і саме вона буде згоряти в камері згоряння.

Протягом першого такту роботи мотора кривошип колінчастого вала (рис. 1.4) провертається на півоберта.

4) провертається на півоберта

Мал. 1.4. Колінчастий вал двигуна.

2. Початкове положення для початку другого такту таке: поршень знаходиться в НМТ, впускний клапан щільно закритий, циліндр заповнений робочою сумішшю. Під час другого такту поршень переміщається від НМТ до ВМТ, стискаючи в процесі цього знаходиться в циліндрі робочу суміш.

Досвідченим водіям добре знайоме таке поняття, як ступінь стиснення. Даний показник інформує про те, у скільки разів зменшується об'єм робочої суміші при досягненні поршнем ВМТ. Зазначу, що ступінь стиснення - одна з найбільш значущих технічних характеристик будь-якого автомобіля.

У процесі стиснення робочої суміші її температура істотно підвищується. При досягненні поршнем ВМТ вона дорівнює приблизно + 300 ... 400 ° С. Що стосується тиску всередині циліндра, то воно при цьому становить близько 9-10 кг / см.

Другий такт закінчується при досягненні поршнем ВМТ. У цей момент робоча суміш максимально стиснута. За другий такт кривошип колінчастого вала провертається ще на півоберта. Отже, за два такту колінчастий вал робить один повний оберт.

3. Як зазначалося раніше, принцип роботи двигуна внутрішнього згоряння полягає в перетворенні теплової енергії в механічну. Це відбувається на третьому етапі роботи двигуна, який називається робочим ходом. Коли поршень знаходиться в ВМТ, а робоча суміш максимально стиснута, між електродами свічки запалювання виникає електрична іскра, що викликає запалення робочої суміші (це відбувається в камері згоряння). В результаті на поршень, що знаходиться в ВМТ, чиниться потужний тиск. Клапани в цей момент щільно закриті, продуктам горіння діватися нікуди, і саме вони тиснуть на поршень, який під впливом цього тиску змушений рухатися вниз до НМТ. При цьому він передає енергію свого руху через шатун на кривошип колінчастого вала, тим самим змушуючи його обертатися. Саме це обертання є рушійною силою автомобіля.

Примітка.

Тиск на поршень під час третього такту робочого циклу двигуна досягає 40 кг / см.

Під час третього такту колінчастий вал двигуна провертається ще на півоберта.

4. Останній, четвертий такт робочого циклу - випуск відпрацьованих газів. Він починається, коли після третього такту поршень знаходиться в НМТ і починає рухатися вгору. У цей момент під впливом відповідного кулачка розподільного вала відкривається випускний клапан і рухається вгору поршень видавлює вихлопні гази з циліндра. Відразу після цього клапан щільно закриває випускний отвір. Потім вихлопні гази через глушник і вихлопну трубу виводяться назовні.

Четвертий такт завершується, коли поршень досяг ВМТ і щільно закрився випускний клапан.

Протягом четвертого такту колінчастий вал провертається ще на півоберта. Отже, за чотири такту роботи (протягом одного робочого циклу) колінчастий вал робить два повних оберти.

Після четвертого такту знову починається перший такт і т. Д.

СИСТЕМА ХАРЧУВАННЯ

Система харчування є однією з ключових систем двигуна внутрішнього згоряння, тому від її справності і технічного стану, а також від якості використовуваного палива безпосередньо залежить потужність і надійність двигуна, а також можливість його швидкого запуску.

Увага!

Практично будь-яка несправність системи харчування тягне за собою підвищення витрати палива і, як наслідок, зниження економічності автомобіля.

Серед найбільш характерних ознак, що свідчать про наявність неполадок в системі харчування, можна відзначити різкий запах палива, а також наявність течі з паливної системи. Про несправності в паливній системі також може говорити важкий запуск двигуна, його нестабільна робота в різних режимах, а також дуже висока витрата палива.

Склад вихлопних газів може розповісти про стан системи харчування. Наприклад, неполадки часто призводять до утворення занадто багатою або навпаки - надто бідною робочої суміші, що в кінцевому рахунку відбивається на вмісті вихлопних газів.

При діагностиці системи харчування слід врахувати, що відхилення в показниках будь-якого параметра можуть бути обумовлені відразу декількома неполадками. Зокрема, підвищене споживання палива трапляється через несправності в крівошіпно¬шатунном або газорозподільному механізмі, через неполадки в системі запалювання, а також при наявності деяких несправностей підвіски. Результати діагностики в такій ситуації будуть достовірними лише тоді, коли точно відомо технічний стан кожного з названих вузлів і агрегатів. При діагностиці системи харчування слід врахувати, що відхилення в показниках будь-якого параметра можуть бути обумовлені відразу декількома неполадками

При діагностиці системи харчування працівники автосервісів і СТО нерідко «розводять на гроші» своїх клієнтів. Подібне шахрайство базується на тому, що кисневий датчик може робити істотний вплив на економічність споживання палива автомобілем. Справність цього приладу водій самостійно перевірити не може, якщо тільки не є великим докою в пристрої сучасного автомобіля.

Коли клієнт на СТО скаржиться, що його автомобіль став останнім часом дуже «ненажерливий», йому відразу ж пропонують пройти діагностику. Вартість такої процедури залежить від конкретної СТО, але в середньому вона становить близько $ 15-20. Результат перевірки майже завжди один і той же: строгим тоном, що не терпить заперечень, клієнту заявляють, що в його машині несправний датчик кисню. В наявності таких датчиків, само собою, зараз немає, тому доведеться замовляти новий з-за кордону. На боязке запитання клієнта щодо ціни нового кисневого датчика механік авторитетно заявляє: «Взагалі-то це дорого, але для вас зробимо все за $ 350».

Розрахунок в даному випадку простий: переважна більшість клієнтів не побажають викладати таку суму за датчик кисню і просто змиряться із збільшеною «ненажерливістю» свого автомобіля. Гроші, сплачені за діагностику, зрозуміло, вам ніхто не поверне. На такий псевдо-діагностиці в даний час робиться дуже непоганий «навар». Чи варто говорити про те, що насправді несправність, що стала причиною високого споживання палива, може полягати зовсім в іншому, і усунути її можна швидко і недорого. Ось тільки займатися цим працівники російських автосервісів не хочуть: куди простіше «здерти» з клієнта $ 350, ніж лагодити його машину за менші гроші.

На питання клієнта, що саме стало причиною виходу з ладу кисневого датчика, може послідувати багато відповідей: тут і погана якість російського палива (про це наші співвітчизники знають мало не з дитячого садка), і етилований бензин, через якого датчик приходить в непридатність практично відразу ж, і морозні російські зими і т. п. практично всі ці твердження в більшості випадків не мають нічого спільного з реальністю, інакше всі автомобілісти в Росії їздили б з несправними датчиками або міняли ці датчики чи не до аждую тиждень.

Звичайно, ніхто не береться стверджувати, що датчик кисню не впливає на споживання палива. Іноді він дійсно є винуватцем його підвищеної витрати, причому в справному стані. Ось найбільш простий приклад: в автомобілі пошкоджено повітропровід і має місце нештатний підсос повітря. В такому випадку кисневий датчик розпізнає зайве повітря як занадто бідну робочу суміш і додає в неї паливо, щоб довести до кондиції.

Як же визначити, чи є в машині нештатний підсос повітря?

Це не складно. Візьміть звичайний аерозоль, що містить горючу суміш (вони зазвичай використовуються для промивання карбюратора), заведіть мотор і направте з балончика струмінь в те місце, в якому, як ви підозрюєте, є нештатное проникнення повітря. Якщо ваші підозри підтвердяться, то у двигуна мимовільно підвищаться обертів (оскільки через місце, куди зазвичай потрапляє зайве повітря, зараз проникає струмінь горючої суміші з аерозолю).

Підвищений витрата палива на сучасних автомобілях, обладнаних електронною системою запалювання, може бути обумовлений неправильним виставленням датчика положення дросельної заслінки. В такому випадку комп'ютер буде сприймати помилкову інформацію як вірну, що може спричинити за собою неправильне приготування робочої суміші, а також зміщення кута випередження запалювання. В кінцевому рахунку це призведе до порушення роботи двигуна на холостому ходу (мотор може працювати нестабільно, або холості оберти можуть бути підвищеними і ін.).

Як же визначити, чи є в машині нештатний підсос повітря?
 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов