Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

Стабілізований блок живлення лампової апаратури


Наша сеть партнеров Banwar

Напруги харчування лампової апаратури (анодна і накальную) бажано стабілізувати. Це дозволить отримати не тільки хорошу стабільність параметрів, кардинально вирішити проблему фону, але, і це теж важливо, забезпечити стабільні режими ламп, а значить його нормальному функціонуванню та довговічність, при зміні напруги електромережі в широких межах, що в наших умовах аж ніяк не рідкість, особливо в зимовий час. Сучасні компоненти дозволяють створити ефективні, надійні і при цьому досить прості схемні і компактні конструктивно рішення анодного і накального стабілізаторів.

Пропонований вашій увазі стабілізатор анодного і накального напруг створений на основі добре зарекомендувала себе схеми, докладної описаної в статті

Для більшої універсальності застосування і підвищеної надійності в ньому застосовані більш потужні і високовольтні транзистори, в анодному стабілізаторі поліпшена схема захисту від перевантаження по струму і передбачений захист від перевищення потужності, що розсіюється. У накальную стабілізаторі для кращої повторюваності замість досить рідкісного на теперішній час і має великий розкид параметрів польового транзистора КП103 застосований біполярний.

Схема анодного і накального стабілізаторів US5MSQ

Схема блоку живлення наведена на рис.1. Для зниження мультиплікативного фону діоди всіх випрямлячів шунтовані керамічними конденсаторами. Анодний стабілізатор виконаний на високовольтних транзисторах VT2,0VT1. Регулюючий транзистор 0VT1 включений по схемі з ОІ, що забезпечує не тільки велике посилення в петлі регулювання, і, отже, досить великий коефіцієнт стабілізації (не менше 200), але і дуже мале допустиме падіння напруга на регулюючому транзисторі (близько 0,5 В), що зумовило його досить високу ефективність і економічність.

Резистор R2 подає негативний відкриває напругу в базу VT2, здійснюючи в момент включення запуск стабілізатора в робочий режим. У початковий момент стабілітрон VD7 закритий, а шунтуючі вплив ланцюгів навантаження відрубане діодом VD6, що і забезпечує надійний запуск стабілізатора при досить великому опорі резистора R1 (1Мом) і при цьому практично не погіршує параметрів стабілізатора, оскільки в робочому режимі струм через цей резистор ефективно замикається малим диференціальним опором відкритого стабілітрона VD7.

Передбачені захисту транзисторів від перевантаження як по напрузі на затворі (для VT2 - VD10, R7, для 0VT1 - VD9, R13), так і по току (ланцюг VT1, R9,0VT1 спільно з R6 утворюють класичний стабілізатор струму, при зазначених на схемі елементах обмеження по струму задано порядку 250мА - визначається як Iк.з [A]. = 0,55В / R6 [Ом] і може бути легко змінена під свої потреби, наприклад при 1 Омі обмеження по струму буде близько 0,5 А), завдяки чому цей стабілізатор володіє дуже високою надійністю і при цьому, зрозуміло, захищені від перевантаження по струму і к.з. і випрямляч з мережевим трансформатором (мається на увазі, що трансформатор здатний видавати такий струм).

Максимальний вихідний струм стабілізатора визначається тільки припустимою потужністю розсіювання VT2 і для збереження надійності потрібно вибирати таким, щоб середня розсіює потужність не перевищувала половини (краще третини) максимально допустимої. Наприклад, для зазначеного на схемі IRF830 Pmax = 100Вт (зрозуміло, при достатній площі радіатора або шасі, не менше 15 кв.см на кожен Вт), в нашій схемі напруга випрямляча буде порядку + 215В, при вихідному + 150В падіння напруга на транзисторі 65В. Якщо задати резистором R6 максимальний вихідний струм можна задати 0,5 А, то в штатному режимі розсіює потужність складе 32,5 Вт, при аварійному короткому замиканні виходу (К.З.) розсіює потужність 107Вт перевищить максимально допустиму і якщо вчасно не усунути режим К. з., транзистор вийде з ладу. Щоб виключити таку ситуацію, в схемі передбачений захист регулюючого транзистора від перевищення потужності, що розсіюється, виконана на VD12, R14, VD11.

Робоча напруга стабілітрона VD11 вибирається в 1,5-2 рази більшим падіння напруги на регулюючому транзисторі в штатному режимі. При виникненні перевантаження по струму або К.З. ланцюг обмеження по струму срабативет і обмежує вихідний струм на заданому рівні, підзакриваючи регулюючий транзистор 0VT1, падіння напруги на ньому росте і як тільки воно досягає напруги відкривання стабілітрона VD11, через нього і резистори R14, R9 починає протікати струм. Падіння напруга на R9 додатково пріокривает VT1. При цьому струм стабілізації визначається вже за формулою Iк.з [A]. = (0,55В-Ur9) / R6 [Ом]. Т.ч. при досягненні падіння напруги на R9 порядку 0,55В або більше, ланцюг стабілізатора струму повністю закриє регулюючий транзистор і стабілізатор не запуститься навіть після зняття перевантаження.

Для виключення цього «самозащёлківанія» стабілізатора введений германієвого діод VD11, який стабілізує напругу Ur9 на рівні приблизно 0,4 В, тим самим фіксуючи ток К.З. на рівні приблизно 025 ... 0,3 від встановленого. Що в нашому прикладі відповідає 0,5 А * (0,25..0,3) = 0,125..0,16 А. При цьому потужність розсіювання на перевищить ті ж 32 Вт.

З іншого боку, якщо не планується таких великих вихідних напруг і струмів, то ланцюг захисту регулюючого транзистора від перевищення потужності, що розсіюється VD12, R14, VD11 можна не встановлювати. Наприклад, при зазначених на схемі вхідному змінній напрузі 152 В (на випрямлячі приблизно 213 В) і встановленому струмі захисту 0,25 А (R6 = 2,2 Ом) при К.З. потужність розсіювання не перевищить 215В * 0,25А = 54Вт.

Вихідна стабілізована напруга визначається сумою напруг стабилитронов VD7, VD13, точніше Uстаб = Uvd7 + Uvd13 - 0,6 (напруга відкривання VT2). Для отримання + 140в допустимі будь-які набори стабилитронов, що забезпечують необхідну суму напружень. Якщо їх кілька, то їх треба розбити на групи, що забезпечують приблизно рівні значення стабілізації (70в + -30в). Групу з меншим значенням напруги стабілізації використовувати в якості VD7, а з більшим - VD13.
Величина токозадающіх резисторів вибирається з метою зниження потужності, що розсіюється з розрахунку забезпечити протікання через стабілітрон струму на 1-2мА більше мінімального струму стабілізації, при цьому R1 = Uvd13 / (IminVD7 + 1..2мА), а R16 = Uvd7 / (IminVD13 + 1. .2мА).
Тут можна застосувати широко поширені стабілітрони серій Д816, Д817, наприклад для 140В Д817Г + Д816Г, але якщо планується розташувати основну частину елементів блоку живлення на друкованій платі, стОит придбати малогабаритні стабілітрони серії КС (або аналогічні імпортні) - вони зручніші для друкованого монтажу, ніж серії Д816, Д817. Для 140В крім зазначеного на схемі ще один хороший варіант КС568 + КС582, але це можуть бути і ланцюжки з кількох інших подібних КС539,547,551,591,596, що дають в сумі необхідні 140В, наприклад КС568в (VD8) та КС568в + малий стабілітрон типу Д814Д, КС515А (VD11 ).

Вид плати стабілізаторів US5MSQ

Підбором цих стабилитронов стабілізатор може бути перебудований практично на будь-яку напругу в межах від +12 до +360 В. Максимальна напруга з випрямляча, яке можна подати на цей стабілізатор визначається допустимим для транзистора VT3 і при збереженні високої надійності для зазначеного на схемі BF488 не повинно перевищувати + 400В. Мінімальна падіння напруги на регулюючому транзисторі 0,5 В + амплітуда напруги пульсацій, складова при ємності С15 100 мкФ приблизно 10 В на кожні 100 мА струму навантаження, таким чином при стабільному мережевому напрузі верхня межа вихідної напруги може досягати + 360В. Рівноцінна заміна високовольтного pnp транзистора BF488 в анодному стабілізаторі - MPSA94, а при меншій напрузі випрямляча (не більше 350В) - MPSA92G, а то й більш 200В, то BF421, BF423.

Як VT2 можна застосовувати будь-які IRF7xx, IRF8xx. При меншій напрузі випрямляча (не більше 200в) IRF6хх. Сток регулюючого транзистора VT2 підключений до загального проводу, тому йому не потрібен окремий ізольований радіатор і можна використовувати в якості радіатора металеве шасі.

Стабілізатор накального напруги + 6.3В виконаний на транзисторах VT3,0VT2 за такою ж структурою. Але схема вийшла значно простіше попередньої завдяки тому, що тут немає небезпечних для затвора напруг і немає необхідності у відповідних елементах захисту. Незважаючи на виняткову схемну простоту цей стабілізатор має цілком гідними параметрами: коефіцієнт стабілізації - більше 200, температурна і тимчасова стабільність - не гірше 0,1%, дуже мале вихідний опір (не більше 0,02 ома - при збільшенні навантаження з 0,7 А до 2А вихідна напруга зменшилася всього на 20 мВ), але головне - максимальний вихідний струм цього стабілізатора обмежений тільки потужністю джерела живлення і можливостями регулюючого транзистора. При цьому для регулюючого транзистора також не потрібно окремого радіатора (зрозуміло, що корпус або шасі металеві). З IRF540 накальний стабілізатор, незважаючи на відсутність захисту по струму, взагалі неубіваемий - це ненавмисно перевірено на практиці (hi!) - при випробуваннях випадково посадив краплю припою між загальним проводом і + 6,3, повне к.з. Хвилину все працювало в такому вигляді - поки зрозумів, що сталося і чому анодні напруги раптом стали низькі (близько + 30в). Все живе, транзистор ледве теплий, тільки трансформатор трохи нагрівся.

Вихідна напруга визначається сумою напруг U вих = Uvd14 + Uu2-0,6В (напруга відкривання VT3). Налаштування його полягає в установці необхідного вихідного напруги - підлаштування резистором R8. Як VT3 можна застосувати практично будь-які кремнієві pnp транзистори. Мінімальна падіння напруга на регулюючому транзисторі VT4 в режимі стабілізації приблизно 0,5 В (2А, IRF540), але що примітно - при подальшому зниженні вхідної напруги стабілізатор не відключається, залишається в роботі, тільки вихідна напруга трохи менше вхідного (на напругу насичення польовика, приблизно на 0,1-0,2В) - тобто лампи будуть нормально функціонувати і при вхідній напрузі менше номінального. При цьому як тільки вхідна напруга підвищиться до + 6,8В - стабілізатор автоматично візьметься за свою роботу.

Ємність конденсатора С7 повинна бути не менше 7000 мкФ на кожен 1А струм навантаження, тобто при 2А потрібно не менше 14000 мкФ. Як VD3, VD4 для зниження втрат бажано застосовувати діоди Шотткі, розраховані на максимальний струм в 3-5раз більший робочого (наприклад, 1N5820-22. SR5100 і т.п.) - це зменшить втрати напруги на діодах випрямляча. Оскільки запас напруги випрямляча (при стандартній накальной обмотці) невеликий, має сенс тут поборотися навіть за десяті частки вольта, це забезпечить нормальну роботу стабілізатора при меншій напрузі мережі, що в зимовий час аж ніяк не рідкість.
На діодах VD2, VD4 і конденсаторі С3 зібраний випрямляч + 14В для живлення допоміжних ланцюгів (харчування реле, цифрової шкали і т.п.) з струмом навантаження до 1 А.

Ця напруга стабілізується на регульованому інтегральному стабілізаторі U1, вихідна напруга якого можна підбором R5 виставити в межах від +5 до + 11В.

Конструкція і деталі. Помехоподавляющий фільтр 0С1, 0L1,0С2,0С3,0С4 в залежності від потужності БП може бути як готовим, наприклад, такий

Вид мережевого фільтра US5MSQ

або від комп'ютерних блоків живлення. При самостійному виготовленні Помехоподавляющие фільтра конденсатори можуть металопаперові, плівковими, метало плівкові (з вітчизняних це, наприклад серії К40-хх, К7х-хх, імпортні MKT, MKP та ін.) Ємністю 10-22нФ на робочу напругу не менше 400В. Котушка виконується на феритових кільцях діаметром 16-20мм з проникністю на менш як 2000 здвоєним проводом в хорошій ізоляції (тонкий МГТФ, телефонна або «комп'ютерна» кручена пара та ін.) - 20-30вітков.

Замість ТАН1 можливе застосування будь-якого уніфікованого або від іншого трансформатора, що забезпечує необхідні напруги за змінним струмом. Діодні містки Br1, Br2 можуть бути будь-якими, що допускають зворотне напруга в 2 рази більше надходить змінної напруги при максимально допустимому струмі не менше встановленого струму захисту, наприклад вітчизняні КД402-405, імпортні 2W10 та ін., На платі передбачена можливість установки замість містка окремих діодів типу 1N4007 і т.п. Інтегральний стабілізатор TL431 з деяким погіршенням параметрів можна замінити на світлодіод з напругою порядку 2,5 В.

Постійні резистори малогабаритні серій МЛТ, МТ або аналогічні імпортні, розраховані на потужність розсіювання не менше зазначеної на схемі.

Налагодження блоку харчування. Перевіривши правильність монтажу, його запуск проводимо без навантаження. Якщо вихідні напруги на холостому ходу істотно (більш, ніж на 5%) відрізняються від необхідних, точніше підбирають напруги стабілітрони, як зазначено вище. Перевіряють навантажувальну здатність стабілізаторів. На короткий час підключивши до ланцюга + 140в резистор 1,5кОм розсіюваною потужністю не менше 2Вт, переконуємося, що вихідна напруга зменшилася не більше, ніж 2-3В. До виходу накального стабілізатора підключаємо дротяний резистор 5,1 ом потужністю не менше 5Вт і тримерами R8 виставляємо вихідна напруга 6,25-6,3В.

Набір деталей для самостійної збірки плати стабілізаторів анодного і накального напружень можна придбати тут

Сергій Беленецька (US5MSQ) м.Київ, Україна

 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов