Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

Томские голуби подолали 500 кілометрів, щоб повернутися додому :: Томские Новини +

  1. Спортсмени в багажнику
  2. досвідчені піжони
  3. Птахи з родинного дерева
  4. голубиний компас

Наша сеть партнеров Banwar

Фото: Наталя Барова   Ось уже 40 років спортивний голубівник Валерій Русаль доглядає за своїми поштовими

Фото: Наталя Барова

Ось уже 40 років спортивний голубівник Валерій Русаль доглядає за своїми поштовими. Про звичках, утримання, розведення голубів знає стільки, що впору книги писати. Такі прохання від інших голубівників, до речі, надходять часто, але Валерію Віталійовичу все колись. Колесить на своїй «газелі» по Томській області та інших регіонів. Вантажівка цей впродовж багатьох років вірно служить йому і для заробітку, і для душі. За професією Русаль далекобійник, а в перервах між рейсами займається спортивним голубівництвом. Викроївши чергове вікно в розкладі, сьогодні він їде випускати своїх птахів в Томськ з Новосибірської області. І ми вирушаємо в дорогу разом з ним.

І ми вирушаємо в дорогу разом з ним

Їхати в машині виявилося довше, ніж летіти самим

Спортсмени в багажнику

В умовленому місці нас зустрічає не "газель», а затишний мікроавтобус, який Валерій Віталійович позичив у сина Євгена. Той, як і батько, теж душею прив'язаний до пернатих, але зараз не до того - сімейні клопоти. Нещодавно у самого Євгена народився син, так що часу на турботу про голубів майже немає. Втім, поповнити годівниці, поки Валерій Віталійович в рейсі, Євген все-таки вважає святим обов'язком.

Випускати птахів плануємо о шостій ранку. Місце старту - поле під містом Каргатов (Новосибірська область), в 500 км від Томська. На машині туди їхати сім годин. Щоб встигнути до призначеного терміну, виїжджаємо в ніч.

Поки розміщуємося в машині, Русаль і його тезка, Томська голубівник Валерій Трішаков, завантажують в кузов шість картонних клітин, в кожній з яких знаходиться по кілька птахів. Подорож в машині пернатим не особливо до душі - гурчать, штовхаються, а особливо забіякуваті влаштовують сварки.

- Бувають і бійки. Доводиться рознімати, - каже Валерій Віталійович. - Але тут нічого не поробиш. Як ще перевезти на велику відстань 25 птахів? Ті, що постарше, звикли, я їх і поїздом, і літаком в багажному відділенні возив. А ось молодим поки ще в новинку такі подорожі.

На трасі, де рух рівне, без світлофорів і пробок, птиці заспокоюються. З настанням сутінків, пригрівшись, починають дрімати.

За прогнозом голубівника, для птахів зворотний шлях по небу, де немає перешкод, складе меншу відстань, ніж для нас. Приблизно 320 км.

- Дистанція невелика. Середня швидкість спортивного голуба 100 км / год, так що повернуться додому мої літуни години за чотири, тоді і наїдяться досхочу улюблених ласощів - насіння, пшона. А взагалі, птиця ця дуже витривала, без їжі і відпочинку може провести в небі до 10 годин. У Німеччині голубівники і зовсім привчають своїх вихованців летіти безперервно по 600 км. Але я вважаю, це неправильно. Птах повинна вміти знайти собі прожиток сама, інакше, якщо щось трапиться з голубівників, пропаде. Тим більше в Сибіру. Тут кілометраж більше, клімат суворіший. Тому я своїх голубів, навпаки, вчу виживання на місцевості - випускаю навесні поблизу міста, щоб самі шукали водойми, вершки і корінці, корисні трави, - розповідає Валерій Русаль, поки ми їдемо по трасі.

досвідчені піжони

- А чому голуби сірі? - розчаровано запитуємо ми.

Очікували побачити білих красенів, як в кіно, а перед нами звичайні піжони, на зразок тих, що гуляють по міських вулицях. Лише особливий наріст на дзьобі видає їх відміну від основної маси. (Слово «піжон», яким в Росії називають модників і франтів, з французької мови перекладається як «голуб».)

- Це голуби спеціальної породи, яка і називається спортивної, - роз'яснює Русаль. - Є й білі поштові, але випускати їх на далекі дистанції - відразу віддати яструба на поживу. Занадто помітні. Яструб - головний ворог голубів. Підрізає зверху, враз вибиває верхній шар пір'я з плеча і хвоста. А вже якщо кігтями вчепиться, то шансів вижити зовсім мало. І вартує наших птахів цей хитрун не тільки в поле. Чи влаштовує засідки біля голуб'ятень.

Ось і доводиться голубівників охороняти пташині будиночки в очікуванні їх мешканців. Хто свистить на хижаків, хто бичем відлякує, а деякі і з рушниці в серцях стріляють.

У літунів Русалева теж є сумний досвід таких зустрічей.

- Одну мою голубку яструб загнав в шахту, розташовану між Кемерово і Маріїнському, - згадує Валерій Віталійович. - Рятуючись від хижака, вона забилася в систему вентиляції і сильно постраждала від гвинтових лопатей. Добре, що робітники її знайшли, віддали місцевій жалісливий жительці, вона мою пташку виходила, навіть операцію в ветклініці оплатила, а потім передала Кемеровському голубівників Ревенко. Він, подивившись на номер кільця, дізнався, що це моя птах. Подзвонив і про все розповів.

Поранена голубка Русалева, одужавши, тому в Томськ не повернулася, залишилася жити в Кемерові.

Коли під'їжджаємо до Каргатов, навчений досвідом Русаль уважно озирається на всі боки в пошуках хижаків.

- Он сова на дорозі. Бачите? Теж може напасти на голубів, - каже Валерій Віталійович, вказуючи на темну пляму в накатаній машинами колії. Про всяк випадок від'їжджаємо подалі. Зупинившись в поле, чекаємо світанку, до якого ще три години. Сідаємо зручніше, дістаємо бутерброди і термос з чаєм. Тільки приступили до раннього сніданку, по даху застукав дощ.

Відкинувши недоїдений бутерброд, Русаль кидається рятувати птахів. Знаходить фанерку, вкриває нею клітини, щоб Голуб не промокли. Десь вдалині пролунав грім, блиснула блискавка. Повернувшись в машину, голубівник все переживає, як би злива не зарядив, тоді птахам в дорозі доведеться важко. Але побоювання марні - гроза обходить нас стороною. Вже через півгодини дощ закінчився, а ближче до ранку небо зовсім прояснилося.

- Те, що дощ пройшов напередодні, навіть добре, - заспокоюється Русаль. - Я не раз помічав, що після грози птиці добираються додому швидше. Може бути, тому що повітря стає менш щільним і тому їм легше летіти.

Може бути, тому що повітря стає менш щільним і тому їм легше летіти

Батьківські обов'язки голуб і голубка ділять порівну: сидять на яйцях по черзі

Птахи з родинного дерева

Перед випуском птахів Русаль обходить клітини, уважно оглядає вихованців. Імен спортивним голубам давати не прийнято, зате номера кілець найулюбленіших своїх літунів Валерій Віталійович знає напам'ять.

- Ось голуб під номером 18716, - показує птицю Русаль (хазяйські руки голуб знає, сидить в них спокійно і ввічливо дивиться на нас розумними бурштиновими очима). - Він у мене заслужений майстер спорту. Зазвичай, коли птах прилітає з найдовшою дистанції - понад тисячу кілометрів, я її автоматично на довічну пенсію відправляю, що не випускаю в далекі мандри. А цей голуб за іронією долі літав з Челябінська до Томська двічі. Після першого польоту я записав його номер в реєстраційній книзі, але, коли вирішив відправляти птахів з Челябінська на наступний рік, прогледів його номер у списку «пенсіонерів». Випустив знову, і що ви думаєте? Дідок повернувся до Томська швидше за всіх інших!

Облік своїх вихованців Валерій Русаль веде строгий. Всього у нього на утриманні зараз 120 голубів. У спеціальній реєстраційній книзі він записує їх родоводи, щоб при парування самців і самок виходило найбільш сильне потомство.

- Якщо схрещувати птахів навмання, діти у них будуть, може бути, і красивими, але слабкими, не здатними до спортивних польотів. Тому, щоб мати хороший результат, фамільне древо голубів необхідно чітко відслідковувати, - каже Валерій Віталійович.

Регулярні тренування теж необхідні. Інакше птиці вийдуть з форми. Тому, як і тренеру зі своїми чемпіонами, спортивному голубівників згнітивши серце іноді доводиться бути жорстким.

- Одного разу ми їхали з птахами в поїзді. Заздалегідь прорахували кілометраж, найбільш сприятливий для польоту голубів. Все врахували, крім того що поїзд на цій ділянці шляху не зупиняється. Що робити? Довелося випускати голубів прямо з вікна, на ходу, щоб не летіли зайвих кілометрів.

Завдяки таким тренувань деякі вихованці Валерія Віталійовича, навіть заблукавши, повертаються додому через дуже довгий час.

- Ще один мій улюбленець, 22078, повернувся додому через рік, - розповідає Русаль. - Зазвичай, якщо птах так довго не повертається, ти її вже не чекаєш. 22078 загубився по дорозі з міста Барабінська Новосибірської області в Томськ на дистанції 430 км. Повернувся додому втомлений, але здоровий і неушкоджений, приємно всіх нас здивувавши.

Цьому відважному мандрівникові ми і довіряємо наше послання: «Привіт Томськ з Каргатов. «ТН». Зазвичай листи і посилки поміщають в спеціальні капсули, які потім кріпляться до лапок голубів, але у нас записка маленька, так що ми просто приклеїли її на скотч до кільця на лапці літуна.

Отже, клітини збудовані в ряд. Птахи готові, нетерпляче соваються в своїх клітинах, передчуваючи зустріч з відкритим небом. Відкриваємо коробки. На старт увагу марш! Голуби злітають вгору.

голубиний компас

Після того як пернаті спорт-зміни полетіли, ми складаємо осиротілі клітини в машину і вирушаємо назад, в Томськ. Ведучи машину, Валерій Віталійович раз у раз позирає в небо - сподівається побачити своїх чемпіонів, але ті, звичайно, вже далеко.

- Як голуби орієнтуються в просторі? - запитуємо ми.

- У напрямку вітру, по сонцю, зіркам і навіть коливань силових (магнітних) полів, - відповідає голубівник. - Будь-які природні зміни, катаклізми легко можуть збити птицю зі шляху. Наприклад, в минулому році, коли був сильний землетрус на Алтаї, спортивні голубівники всієї нашої країни втратили до 70% відпущених в політ птахів. З 3 тис. Московських голубів, наприклад, тому повернулися лише сотні. У мене теж пропала в дорозі значна частина виводка. Судячи з усього, після природного катаклізму відбулися якісь зрушення в частоті магнітних коливань, чому птахи і не знайшли шляху додому.

Найбільш дорослі і досвідчені вихованці Русалева полетять цього літа в Томськ з Омської і Челябінської областей. Найбільшу відстань від Челябінська до Томська - 1 500 км. Час польоту становить близько двох тижнів. Таку відстань - рекордна не тільки по Сибіру, але і по всій Росії. Інші голубівники не відправляти своїх птахів на відстань далі ніж 1 тис. Км. Так що птахів Русалева по праву можна назвати всеросійськими чемпіонами.

Багато бід завдають пернатим сучасні технології. Нерідко вони гинуть в високовольтних проводах. Кілька разів голуби Русалева поверталися додому з Новосибірської області, забруднені мазутом. Швидше за все, опускалися попити води з якогось озера поблизу неф-тяного родовища.

До речі, Каргат сьогодні точкою старту теж обраний не випадково.

- Раніше я робив випуски з Новосибірська, але з тих пір, як поблизу міста з'явилися пункти ППО, голуби стали збиватися з курсу. Довелося міняти маршрут, - говорить Русаль.

За сім годинника зворотного шляху переживали, думали-гадали: як там наші голуби? А коли повернулися до Томська, побачили, що більшість з них вже повернулися і нас чекають.

Часу їхнього прильоту в цей раз ми не фіксували, так що точно не вгадаєш, за скільки птах долетів до будинку. Але те, що на своїх крилах вони домчали до Томська раніше нас, вже само по собі вражає.

- Це стара голубник, - каже Валерій Віталійович, заходячи разом з нами в пташиний будиночок, побудований прямо на даху гаража, розташованого на Каштак. - Зараз я побудував пару нових поблизу свого будинку, але пташину пам'ять так легко не змінити - голуби і раніше летять в старе житло.

Серед повернулися поштових і наш 22078-й, проніс через Новосибірську і Томську області на своїй лапці привіт від «Томських новин».

Серед повернулися поштових і наш 22078-й, проніс через Новосибірську і Томську області на своїй лапці привіт від «Томських новин»

Першу записку поштовий доставив швидко - приблизно за 4 години

Забираємо записку. Папір суха, але чорнило на ній трохи розпливлися, судячи з усього, літун все ж потрапив під дощ. Але нічого, бадьорий і задерикуваті, як завжди.

У нагороду за працю Валерій Русаль ласкаво кличе своїх спортсменів ( «гуль-гуль-гуль»), пригощає їх насінням. Голуби жадібно накидаються на частування, а потім починають облаштовуватися на сідалах, щоб подрімати. У новий марафон над Сибіром ці літуни відправляться тепер тільки в майбутньому році.

Загальне правило для голубівників: якщо до тебе на постій залетіла чужа птиця, нагодуй, напій, але повернутися додому не заважай. Хтось із голубів, прийшовши в себе, продовжує шлях і навіть через довгий час прилітає в рідний голубник, а є і такі, які не витримують труднощів, та так і залишаються в будиночку, який їх прихистив. У таких випадках голубівники насильно птахів теж не женуть. Залишаєшся - живи.

довідка «тн»

  • Спортивні голуби завжди знаходять шлях додому, навіть якщо їх відвезти від нього дуже далеко. Спочатку людина використовувала цю їх особливість для передачі повідомлень, а з часом виник і голубиний спорт. Птахівники відвозять своїх вихованців на певну дистанцію і випускають. Перемагає той, чиї голуби швидше повертаються додому.
  • У деяких містах Росії (Москві, Челябінську, Тюмені), а також в країнах Європи спорт цей і по сей день популярний. А ось в Томську спортивних голубівників залишилося мало. Троє на всю область: Валерій Русаль і двоє северчан - Петро Кондрацкий і Юрій Уткін.
  • Іноді проходять змагання між регіонами. Наприклад, тюменські голубівники можуть випустити на швидкість своїх птахів з Томська, а наші - з Тюмені. Але в основному це вже змагання, а поодинокі випуски - з спортивного азарту або в пам'ять про пішли з життя спортивних голубівників.

Від клітин пахне пшоном, а з сумки голубівника - свіжим хлібом. Але частування це не для птахів, а для нас, як приїдемо, зробимо бутерброди. Голуби вже поїли днем, і більше їх годувати не положено. Інакше як потім злетять на повний шлунок?

Інакше як потім злетять на повний шлунок

Після прильоту птахів Русаль перевіряє, чи все з ними в порядку

Як ще перевезти на велику відстань 25 птахів?
Бачите?
Випустив знову, і що ви думаєте?
Що робити?
Як голуби орієнтуються в просторі?
За сім годинника зворотного шляху переживали, думали-гадали: як там наші голуби?
Інакше як потім злетять на повний шлунок?
 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов