Главная Новости Прайс-лист О магазине Как купить? Оплата/Доставка Корзина Контакты  
  Авторизация  
 
Логин
Пароль

Регистрация   |   Мой пароль?
 
     
  Покупателю шин  
  Новости  
Banwar

Наша сеть партнеров Banwar. Новое казино "Пари Матч" приглашает всех азартных игроков в мир больших выигрышей и захватывающих развлечений.

  Опрос  
 
Летние шины какого производителя Вы предпочитаете использовать?
 Michelin
 Continental
 GoodYear
 Dunlop
 Nokian
 Fulda
 Bridgestone
 Hankook
 Kumho
 Другие

Всего ответов: 1035
 
     
  Добро пожаловать в наш новый всеукраинский интернет-магазин!  

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі - Колеса.ру

  1. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі У дитинстві...
  2. Смола і метал
  3. що почім
  4. де купувати
  5. як зберігати
  6. що збирати
  7. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі
  8. Від іграшок до високоточних копій
  9. Смола і метал
  10. що почім
  11. де купувати
  12. як зберігати
  13. що збирати
  14. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі
  15. Від іграшок до високоточних копій
  16. Смола і метал
  17. що почім
  18. де купувати
  19. як зберігати
  20. що збирати
  21. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі
  22. Від іграшок до високоточних копій
  23. Смола і метал
  24. що почім
  25. де купувати
  26. як зберігати
  27. що збирати
  28. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі
  29. Від іграшок до високоточних копій
  30. Смола і метал
  31. що почім
  32. де купувати
  33. як зберігати
  34. що збирати
  35. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі
  36. Від іграшок до високоточних копій
  37. Смола і метал
  38. що почім
  39. де купувати
  40. як зберігати
  41. що збирати
  42. Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі
  43. Від іграшок до високоточних копій
  44. Смола і метал
  45. що почім
  46. де купувати
  47. як зберігати
  48. що збирати

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

Наша сеть партнеров Banwar

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

Вони як справжні! Як вибирати, де купувати і як зберігати колекційні масштабні моделі

У дитинстві кожен з нас напевно любив грати в машинки. Багато хто робить це і в дорослому віці, тільки гра набуває характеру колекціонування. І якщо ви ще не стали професійним збирачем масштабних моделей, але у вас горять очі при вигляді іграшкової швидкої допомоги, "пожарки" або Москвича-412, цей матеріал для вас.

До оллекціонірованіе масштабних моделей - захоплююче, але досить витратне хобі: сотня «іграшкових» машинок на вашій полиці може коштувати, як справжній новий автомобіль. Зібрана з розумом колекція згодом тільки дорожчає, а значить, масштабні моделі - це не тільки радість для свого господаря, але і хороша інвестиція.

Ця стаття дає базове уявлення про те, які бувають масштабні моделі і як їх вибирати і купувати, а також допоможе зрозуміти, чи варто витрачати час і гроші на це захоплення. Щоб текст не вийшов занадто довгим, в огляд включені тільки моделі самого популярного в нашій країні масштабі 1:43 і тільки моделі іномарок. Якщо читачів зацікавить ця тема, то ми зробимо окремий огляд, присвячений моделям радянських і російських автомобілів - в цьому сегменті ринку багато своїх нюансів, які варто враховувати при складанні колекції.

Від іграшок до високоточних копій

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу.

До початку 90-х років минулого століття все масштабні моделі, по суті, вважалися іграшками: рівень деталізації був невисоким навіть у дорогих моделей-«откривашек», зате всі вони були досить міцними, їх можна було без страху виймати з коробки, вертіти в руках і катати по столу

Foden Flat Truck / Dinky Toys (метал)

Німецька марка Minichamps однією з перших стала робити високоточні моделі з металу без елементів, що відкриваються, призначені виключно для колекціонування, а не ігри. На полицях магазинів модельки Minichamps вигідно відрізнялися за якістю від машинок фірм-старожилів, таких як Schabak, Norev, Bburago, Dinky Toys, і дорослі покупці це оцінили - марка Minichamps різко пішла в гору і задала новий тренд в модельній промисловості.

1/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

2/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

3/3

Ford Shelby Cobra Concept / Minichamps (метал)

У 2000-х моделі з металу (професійні збирачі називають їх терміном die cast, що позначає лиття під тиском) досягли піку свого розвитку. Деякі виробники, наприклад AUTOart, нагострили робити неймовірні по точності моделі з безліччю елементів, що відкриваються. При цьому практично все виробництво машинок перемістилося в Китай, і з тих пір масштабні моделі, незалежно від їх ціни і історичного походження фірми-виробника, - це справа рук китайських дівчат з пильними очима і вправними руками.

Смола і метал

Також на рубежі століть в світі масштабних моделей оформилося новий напрямок - машинки з епоксидної смоли. Цей матеріал дозволив домогтися ще більш точної відповідності масштабних моделей їх повнорозмірним прототипам (або, як кажуть досвідчені збирачі, «більшої копийности»), але при цьому в смоляні модельки не те що грати не можна - виймати з боксу не рекомендується!

У багатьох моделей з смоли не круто колеса, а гвинти, якими машинки прикручені до подіуму, приховані від очей заглушками - таким чином виробники дають зрозуміти, що ці моделі призначені виключно для милування, причому під пластиковим ковпаком. Навіть протирання від пилу таких моделей справа непроста - можна пошкодити тендітні елементи з фототравлення (двірники, емблеми, дверні ручки, молдинги), а тонкі скла-плівочки гнуться при найменшому тиску. Ще для смоляних моделей характерна невелика усадка після виготовлення, через яку наклеєні на кузов молдинги можуть відвалитися, а приладнати їх назад не так-то просто - потрібен спеціальний навик.

1/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

2/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

3/3

Rolls-Royce Silver Shadow / Spark (смола)

Падіння смоляний моделі з рук на підлогу практично гарантує її смерть - багатьом збирачам не подобається легковажність і крихкість таких машинок. Переважна більшість смоляних моделей нерозбірні: тобто, якщо ви виявили у салоні якесь сміття, погнутий підголівник або перекошене дзеркальце, виправити це буде практично неможливо.

Однак при всіх недоліках саме смоляні моделі вважаються хай-ендом в модельному світі. Ціни на них, як правило, починаються від 5 000 рублів, хоча зустрічаються і цілком доступні екземпляри, що випускаються, наприклад, під брендом Premium X Models.

Hummer H3T / Spark (смола)

Моделі, виготовлені за технологією die cast, майже завжди дешевше смоляних аналогів, але при цьому далеко не завжди гірше. Металеві моделі апріорі міцніше, важкий і в більшості своїй мають детально пророблена днище, тоді як багато виробників смоляних машинок роблять денця плоскими, без будь-якого натяку на елементи підвіски і випускної системи.

Якщо смоляні моделі засмучують збирачів усадкою і відвалюються деталями, то з моделями die cast може трапитися інша біда - цинкова чума: через порушення технології виготовлення сплав з часом руйнується. На щастя, у моделей зарубіжних виробників цей дефект зустрічається нечасто, але жах в тому, що якщо чума все-таки вразила вашу модель, «вилікувати» її неможливо - з часом металевий корпус просто розсиплеться. Основними ознаками цинкової чуми є здуття і тріщини на лакофарбовому покритті кузова.

1/3

Aston Martin DB 2-4 MKII / Brooklin Models (метал)

2/3

Tucker Torpedo / Brooklin Models (метал)

3/3

Nash Ambassador Eight / Brooklin Models (метал)

Окремо в сегменті die cast стоять моделі з білого металу від британської фірми Brooklin Models. Це дорогі і дуже важкі моделі, у яких всі елементи, крім стекол і шин, відлиті з металу. Через особливості техпроцесу деякі збирачі вважають такі моделі грубуватими, так як дрібні литі елементи обробки у них занадто товсті. Але за законами художньої мініатюри, які часто суперечать принципам моделізму, це як раз дуже правильно, і на полиці такі машинки виглядають дуже ефектно, притягаючи погляд більше, ніж надточні смоляні моделі.

що почім

Ціни на сучасні масштабні моделі варіюються в діапазоні від 300 до 30 000 рублів за штуку. Більш дорогі екземпляри - це або якийсь зовсім вже дивовижний хенд-мейд, або давно зняті з виробництва раритети.

Машинки вартістю 300-800 рублів продаються в дитячих магазинах і супермаркетах по всій країні і, уявіть собі, серед них зустрічаються цілком пристойні, особливо якщо порівнювати їх з модельки тридцятирічної давності. Найпоширеніші бренди в сегменті «дно» - це Bburago, Cararama, Rastar, Motor Max, New Ray, RMZ City, Welly.

1/3

Mercedes-Benz G 63 AMG 6 × 6 / Welly (метал)

2/3

Mercedes-AMG GT / Bburago (метал)

3/3

Mercedes-AMG C-Coupe DTM / RMZ City (метал)

Фірма Welly стоїть осібно, так як майже ніколи не потрапляє в 43-й масштаб і постачає свої машинки безглуздими інерційними моторчиками, але багато початківці збирачі охоче купують і Welly, оскільки машинки у них міцні, з хорошою фарбуванням, гумовими шинами, і здалеку на полиці виглядають непогано.

Також до сегменту лоу-кост відносяться моделі в блістерах (картонка з пластиковим ковпаком), що виходили в Росії в рамках журнальних серій типу «Суперкари» і Ferrari Collection - на вторинному ринку вони коштують від 500 до 1 000 рублів. Моделі із закордонних журнальних серій трохи дорожче - приблизно 1 500 рублів за штуку. Якість машинок з журнальних серій нестабільний: зустрічаються як цілком якісні зразки, так і відверте барахло - погано зібрані або халтурно спроектовані моделі, лише віддалено нагадують автомобілі-прототипи.

1/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

2/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

3/3

Mercedes-Benz C111 / IXO для журнальної серії DeAgostini «Суперкари» (метал)

Моделі середнього класу коштують від 1 500 до 5 000 рублів за штуку, і вибір в цьому сегменті найбагатший. Більшість машинок за ці гроші виготовлені за технологією die cast, не мають елементів, що відкриваються і продаються упакованими в пластикові бокси і картонні коробки, що дуже зручно для зберігання.

Основні виробники - Minichamps / Maxichamps, Norev, AUTOart, Schuco, Herpa, Kyosho, Hot Wheels Elite, Vitesse, Eligor, Abrex, Corgi, Oxford, Greenlight і IXO Models з усіма похідними брендами (IST Models, J-Collection, Premium X, WhiteBox). У всіх виробників зустрічаються як вдалі, так і невдалі моделі (з поганою геометрією або неякісною збіркою), але якщо, скажімо, шлюб у AUTOart - це рідкість несусветная, то IXO Models халтурить часто, зате регулярно оновлює виробничу лінійку і продає свої машинки по більш низьким, ніж у конкурентів, цінами.

1/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

2/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

3/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

4/4

BMW M3 / AUTOart (метал)

Більшість моделей вартістю понад 5 000 рублів виконано з смоли і має багату, часом навіть надлишкову, що веде до проблем зі складанням деталізацію. Основні виробники цього цінового сегмента - Spark, Neo Scale Models, Kess, Auto Cult, GLM, Matrix, FrontiArt, Looksmart, Brooklin Models. Сюди ж потрібно віднести смоляні моделі Minichamps, які стоять в два-три рази дорожче, ніж металеві.

де купувати

Здавалося б, відповідь очевидна - в інтернеті. Дійсно, деякі моделі можна знайти тільки в Мережі, і немає ніякої можливості подивитися товар живцем до покупки. Однак багато колекціонерів, особливо в Європі, по старинці воліють офлайнові магазини, куди можна прийти і годинами вибирати гідну покупки модель: розглядати товар з лупою, шукати екземпляр без дефектів.

У Москві на даний момент є близько десяти офлайнових магазинів, але ціни в них за останні пару років сильно зросли - публіка все більше ходить повз вітрини, цокає мовами, вимовляє репліки в стилі Кіси Вороб'янінова ( «Однако!») І йде без покупок.

1/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

2/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

3/3

Ford RS200 / WhiteBox (метал)

Інтернет-магазини завжди готові повернути гроші за браковану або пошкоджену при пересиланні модель або вислати інший екземпляр, однак критерії шлюбу у магазинів і колекціонерів можуть бути різними, і домовитися вдається не завжди.

Зрозуміло, що відламане колесо або тріщина - це шлюб, таку модель поміняють або повернуть гроші. Однак криво приклеєне дзеркало, нерівна фарбування панелі приладів, невеликий облой на дверних картах, «вісімка» на колесі, цятки клею на кузові або злегка облізлий хром на віконних рамках магазин може назвати витратами виробництва - мовляв, збирають-то машинки люди (ті самі китайські дівчата), і при бажанні дрібні косяки можна знайти на будь-якої моделі, так що смирись, дорогий покупець, і не псуй нам нерви.

Купівля старих моделей з рук - ще більш ризикована справа, але якщо покупець і продавець живуть в одному місті, то можна приїхати і подивитися товар, чого більшість інтернет-магазинів не пропонує.

як зберігати

Деякі колекціонери перетворюють свої квартири (або хоча б одну кімнату) в справжній музеї масштабних моделей: купують стелажі з дзеркалами і скляними полками, влаштовують в них підсвічування, красиво розставляють своє багатство, дивляться на нього і медитують, проводять екскурсії гостям. Але у більшості збирачів все ж немає місця для подібних інсталяцій, і на вигляд вони зберігають лише малу частину своєї колекції, а решта прибирають в коробки і лише час від часу дістають, щоб помилуватися.

1/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

2/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

3/3

Skoda Superb / Abrex (метал)

Моделі не люблять прямого сонячного світла (вигоряє фарба, мутніє і жовтіє пластик), так що перебування в темній коробці продовжує їм життя. Також моделі не люблять різкого перепаду температур і вологості, і зберігання колекції в неопалюваному гаражі або на дачі - точно не варіант.

Якщо моделі знаходяться в оригінальних боксах, то відпадає необхідність в їх протирання від пилу. Деякі збирачі взагалі розкривають бокс тільки один раз: після покупки видаляють пил і сміття і, що називається, консервують модель на століття. Але навіть при такому дбайливому зберіганні необхідно періодично проводити інвентаризацію колекції, дивитися, чи все в порядку з лакофарбовим покриттям машинок, що не вразила їх цинкова чума, що не відвалилися чи детальки, які не плавить чи гума колісні диски і підставку (на жаль, таке іноді трапляється) .

1/3

Jensen Interceptor / Matrix (смола)

2/3

Maserati Shamal / Kess (смола)

3/3

Lamborghini Urus / Looksmart (смола)

У дбайливого колекціонера моделі благополучно перебувають в стані нових десятки років, а будь-яка, навіть не дуже якісна модель в оригінальній упаковці та ідеальному стані з часом дорожчає в ціні - тобто, вартість колекції збільшується. Саме тому якщо ви будете виймати моделі з боксів і розставляти на полиці, обов'язково зберігайте оригінальні упаковки - без них моделі різко втрачають у вартості, та й перевезти в разі потреби не упакованому модель без пошкоджень буде непросто.

що збирати

Зрозуміло, все що душа забажає. Багато колекціонерів просто купують уподобані моделі і не заморочуються якою-небудь ідеєю або напрямком. Але професійні збирачі все ж намагаються будувати свої колекції навколо якоїсь однієї або кількох тем: наприклад, повоєнні італійські автомобілі, моделі Porsche, мінівени, вантажівки, масл-кари, автомобілі з фільмів, гоночні автомобілі, моделі якогось одного виробника (вибирається , як правило, бренд з гарною репутацією - наприклад, той же AUTOart) і т.д. Тематична колекція цінніше, ніж розрізнена, безстрижневим.

1/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

2/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

3/3

Buick Grand National GNX з кінофільму «Форсаж» / Greenlight (метал)

Вибір масштабних моделей сьогодні широкий як ніколи, але поки не безмежний. Якщо ви, скажімо, вирішите збирати моделі Mercedes-Benz, то за тиждень ваша колекція може поповнитися сотнями і навіть тисячами машинок - були б гроші. А ось якщо забажаєте скласти колекцію з моделей Hyundai, то вас чекає фіаско - актуальний асортимент машинок цієї марки в 43-м масштабі можна перелічити на пальцях однієї руки. Така ж ситуація з Kia і китайськими брендами, хоча якщо гарненько поритися на AliExpress, то можна виявити десятки моделей китайських марок, а також моделей європейських і японських брендів, призначених для китайського ринку.

В принципі, при бажанні на замовлення можна зробити будь-яку модель - наприклад, черговий Hyundai Solaris або екзотичний концепт-кар від Луїджі Колані, запалий в душу в дитинстві. Кустарі-ентузіасти за великі гроші «виліпити» з смоли що завгодно навіть по каламутній фотографії зі старого журналу, але не факт, що якість вас влаштує. Потрібну модель можна виготовити і промисловим способом - десятки китайських фірм пропонують такі послуги, але колекціонери-приватники ними практично не користуються, вважаючи за краще купувати вже готову продукцію.

 
  Обзор категорий  
 
Шины
 
     
 
  Специальное предложение  
   
     
     
Доставка осуществляется в города:
Александрия, Белая Церковь, Белгород-Днестровский, Бердичев, Бердянск, Борисполь, Боярка, Бровары, Бердичев, Васильков, Винница, Вознесенск, Горловка, Днепродзержинск, Днепропетровск, Донецк, Житомир, Запорожье, Евпатория, Ивано-Франковск, Измаил, Изюм, Каменец-Подольский, Керч, Кировоград, Ковель, Комсомольск, Конотоп, Краматорск, Кривой Рог, Кременчуг, Ильичевск, Луганск, Лубны, Луцк, Львов, Павлоград, Мариуполь, Миргород, Мелитополь, Мукачево, Николаев, Нежин, Никополь, Новая Каховка, Новоград - Волынский, Нововолынск, Одесса, Обухов, Павлоград, Пирятин, Прилуки, Полтава, Первомайск, Ровно, Славянск, Симферополь, Смела, Стрий, Сумы, Севастополь, Северодонецк, Тернополь, Ужгород, Умань, Харьков, Хмельницкий, Херсон, Феодосия, Чернигов, Черновцы, Южноукраинск, Ялта.

© 2009 - 2010 Интернет-магазин автотоваров и запчастей авто34

Каталог украинских интернет-магазинов